Руският диктатор Владимир Путин няма много добри варианти в Украйна, тъй като въоръжените му сили не са в състояние да постигнат значителен напредък на бойното поле, а западните санкции изчерпват ресурсите му, заяви директорът на естонското външно разузнаване Каупо Розин, цитиран от Reuters. Той смята, че Русия „губи повече хора, отколкото печели" в петата година от своята пълномащабна война, както и че обща мобилизация би била изключително непопулярна сред обществото и би могла да подкопае стабилността.
„Всички тези фактори заедно създават ситуация, в която някои хора в Русия, особено на най-високите нива, осъзнават, че имат сериозен проблем. Трудно е да се каже какво мисли Путин по този въпрос, но мисля, че всички тези фактори започват да влияят на решенията му“, каза Розин.
A well-known pattern: the worse Russia’s military performance becomes, the more Putin’s attitude toward Zelensky changes — the progress is obvious! pic.twitter.com/1873pUYhFv
— NEXTA (@nexta_tv) May 18, 2026
Припомняме, че през месец април за първи път от украинското нахлуване в Курска област през 2024 г. руските сили на фронта претърпяха нетни загуби на територия. Постоянните удари на украинските сили по енергийните съоръжения дълбоко в Русия неутрализират печалбите от покачените цени на петрола заради войната в Иран, а в същото време руската армия продължава да губи повече войници, отколкото може да набере месечно. На всичкото отгоре - украинците пренесоха войната чак в Москва, за да разберат руснаците как се живее в Киев вече пет години. Дори опитите на руското военно командване да си измисля нови победи на фронтовата линия не помагат и Путин вече говори за разговори с ЕС за прекратяване на войната.
Каупо Розин заяви още, че основната причина за лошото финансово състояние на Русия са санкциите срещу финансовия сектор, които са „много, много вредни“, докато наказателните мерки срещу руския износ на петрол също ограничават приходите.

Снимка: Kremlin.ru
„Мисля, че в момента те са изправени пред много труден избор. Трудно е да се предскаже какво ще решат в тази ситуация. Затова моето послание е: нека продължим (санкциите). Сега не е моментът да се колебаем; просто да продължим".
Още: Русия и Беларус тренират използване на ядрено оръжие след украинските удари в Москва
Путин няма да се откаже от целите си в Украйна и ще иска военно превъзходство над НАТО
Друг европейски разузнавателен служител, който е говорил при условие за анонимност пред Reuters, подчертава, че „е ясно, че натискът върху Русия се засилва, но все още няма признаци, че това променя военните планове на Москва".
„Много ми е трудно да си представя, че те (Русия) ще се откажат от целта си да завземат целия Донбас..., а Русия всъщност не бърза“, казва той. На хоризонта все пак не се очертава някакъв „голям пробив“.
Още: Съд за Путин пред специален трибунал: България не се подписа под инициативата на Европа
Ръководителят на естонското външно разузнаване предсказва, че Русия няма да се откаже от целта си да завладее Украйна, докато Путин остане на власт, и ще поддържа значително военно присъствие по границите на страната дори след край на войната.
Освен това след края на военните действия Москва ще се опита да разшири военното си присъствие по границата с НАТО и да постигне „военно превъзходство... от Арктика до Черно море“, гласи прогнозата му.
Още: Путин ожесточи позицията си: Генералите го лъжат, а той поглежда към западната граница на Украйна