Еврокомисарят по енергетика иска промяна за "Северен поток 2"

2039
Еврокомисарят по енергетика иска промяна за "Северен поток 2"
Снимка: Getty Images/Guliver

Проектът "Северен поток 2" не подпомага целите на Енергийния съюз на ЕС, заяви по време на сесия на Европейския парламент в Страсбург еврокомисарят по енергетиката и климатичните промени Мигел Анхел Канете. Думите на Канете затвърждават предишни негови изказвания и идват само ден, след като лидерът на ЕНП Манфред Вебер поиска проектът да не се осъществява, защото "сигурността е преди парите".

"Северен поток 2" се отклонява от целите на Енергийния съюз, докато нашите цели са да повишим сигурността на доставките при конкурентен пазар на газ”, каза Канете. Той подчерта, че "трябва да има диверсификация на източниците", но реализацията на проекта няма да допринесе за това, а обратното - може да доведе до "прекомерна концентрация", информира БГНЕС.

ЕП за бъдещето на ЕС - от спиране на "Северен поток 2" до Юнкер иска ЕС като СССР

Свобода, равенство, социална и независимо от външно влияние Европа – това бяха основните акценти в речта на председателя на Европ...

"Говорим за това, че е необходим конкретен правен режим. Газопроводът "Северен поток 2" е в особена ситуация и това трябва да се отчита", каза еврокомисарят. Същевременно еврокомисарят призна, че "мнозинството страни от ЕС приветстват мандата за „Северен поток 2”.

По-рано Канете каза, че "Европейската комисия иска да води преговори с Русия за постигане на специален режим, който да отговоря на всички принципи на енергийното законодателство на ЕС, за да се запази функционирането на вътрешния европейки енергиен пазар".

На 9 юни, 2017 година Еврокомисията поиска от членките на ЕС мандат за водене на преговори с Русия за изграждането на газопровода "Северен поток 2". На 26 юни ЕК представи проекта си за мандат за преговори на Съвета на ЕС, след което беше дадено време за проучването му.

Както поясни по-рано зам.-председателят на ЕК с ресор "Енергиен съюз Марош Шефчович, ЕК смята да води преговори с Русия за изработването на междуправителствено споразумение, което да гарантира съответствието на този документ с "международните и европейските енергийни норми". Това включва прозрачност при функционирането на газопровода, недискриминационно формиране на тарифи, гарантиране на достъп до тръбопровода на независими компании, както и гарантиране на независимостта на оператора на бъдещия газопровод.

Припомняме, че това лято САЩ одобри нови санкции срещу Русия, включително по отношение на международните енергийни проекти с руско участие. Съгласно тях президентът на САЩ ще може да налага санкции на физически и юридически лица с дейност на американска територия, които имат намерение да вложат в строителството на руски експортни тръбопроводи повече от пет милиона долара за година или един милион долара наведнъж. Под удар попадат също така лицата, които предоставят на проекта услуги, технологии или оказват информационна поддръжка. Беше изрично изяснено обаче, че американски проекти за проучване и добив на петрол и природен газ извън американска територия ще бъдат засягани само и единствено ако в тях има руско участие от над 33% и не говорим за руска компания в черния списък на САЩ.

"Северен поток" - една от главните причини за лошите отношения между САЩ И Русия

Европейският съюз трябва да бъде готов за действие на момента, ако САЩ въведат нови санкции против Русия, които ще допринесат до навре...

Именно поради тази ситуация, главният изпълнителен директор на OMV Райнер Зеле посочи, че финансирането на "Северен поток 2" става "почти невъзможно" и трябва да бъде търсен друг подход. OMV вече се ангажира да инвестира 950 млн. евро в проекта, който ще струва между 9,5 и 10 млрд. евро. 70% от 950-те млн. обаче трябва да дойдат чрез операции на капиталовите пазари. Също по 950 млн. евро искат да инвестират френската Engie, германските Uniper и Wintershall, както и Shell.

"Северен поток 2"

Въвеждането в експлоатация на "Северен поток 2” е насрочено за края на 2019 година. Газопроводът трябва да минава по дъното на Балтийско море от руското крайбрежие до бреговете на Германия. Пропусквателната способност на всяка от двете тръби ще е 27,5 млрд. куб. метра годишно.

Новият газопровод ще удвои мощността на първия "Северен поток", който следва същия маршрут. Капиталните разходи се оценяват на 8 млрд. евро, а общата стойност на проекта – 9,9 млрд. евро.

За планиране на строителството и експлоатацията на газопровода беше създадена швейцарската компания Nord Stream 2 AG, която сега е собственост на "Газпром".

ЕК вече действа да се противопостави на новите американски санкции срещу Русия

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е призовал спешно да се обсъдят ответните мерки на Брюксел, ако европейските компа...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Украйна конфискува активи на назначения от Русия губернатор на Запорожка област

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04 - Байдън подписа военната помощ, първата пратка вече е на път

Лукашенко: С Путин решаваме за ядрените оръжия - как и кога

Десетки хиляди полети имали проблеми с навигацията, подозират руска намеса

За създаване на "терористично общество": Русия арестува задочно Гари Каспаров

"Спрете лодките": Лондон с крайни мерки срещу мигрантите

Една голяма заплаха виси над Германия

Кой държави дават най-много военна помощ за Украйна - ето по колко милиарда отпускат

Като ресторантьор ти иде да си скубеш косите - какво разказват собственици на заведение

Нарушаване на пътните правила в чужбина: ЕС с по-строго законодателство

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа