Европа удвоява вноса на електроенергия от Украйна

29 юли 2022, 02:14 часа • 2158 | прочитания

Европейската енергийна мрежа ENTSO-E позволи увеличение на вноса на украинска електроенергия за Европа с 2,5 пъти. Мярката влиза в сила от 30 юли. Това съобщи ръководителят на оператора на преносната система "Укренерго" Володимир Кудрицки. От 30 юли, отбеляза той, обемът ще бъде 250 MW.

Още: Сякаш бях в екшън филм: Киевчанин разказа как след атаката се е спасил докато над него висяла бетонна плоча

Още: Хванаха шпионин близо до гръцките системи Patriot

„За нас това е очаквано решение, тъй като от началото на възобновяването на износа за ЕС, от първите 100 MW, получаваме ежедневни доклади от техническите специалисти на ENTSO-E, потвърждаващи, че износът на украинска електроенергия в електрическата мрежа, синхронизирана с континентална Европа, е стабилна, няма отрицателно въздействие върху системата " - каза ръководителят на "Укренерго".

Според изчисления на министъра на енергетиката на Украйна Герман Галущенко пълното използване на експортния потенциал на украинската електроенергия ще позволи на страните от ЕС да заместят 5-6 милиарда кубически метра руски газ.

Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.

Още: Екстремна инфлация, война до границата и безвремие: Тежките времена за Турция

Още: Поредно земетресение във Вранча

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес