След шестдневна стачка за по-високи възнаграждения наземният градски транспорт в София възстанови движението си поетапно от вечерта в понеделник, 19 май. Темата продължава да е на дневен ред, но не само заради заплатите на всички в сектора, а заради обстановката, в която пътуват самите граждани. Въпреки че автобусите например са един от най-често използваните наземени транспорти в голяма столица като София с много трафик, удобството крие и много рискове.
Много хора биха предположили, че през известен период от време превозните средства се почистват, но това не е съвсем така и от личен опит можем да си извадим изводи за праха и мръсотията, която ни заобикаля.
Джон Милър, бивш шофьор на автобус, който дълги години е работил за автобусна компания в Лондон, споделя, че в градския транспорт има места, които дори самият той не би докоснал.
Въпреки това той не казва да избягваме ползването на автобусите, а дава съвети как самите ние да се предпазим и в същото време да поддържаме хигиена. "Носете дезинфектант, избягвайте да оставяте храна върху повърхностите и ако имате възможност, не използвайте последния ред за сядане, ако не е необходимо".
Още: По-скъпи билети за градския транспорт в София: Отговори дали е неизбежно
Най-мръсните зони
В интервю за Plates Express Милър посочва кои са най-мръсните места в автобусите.
Седалките: Джон предупреждава, че ако потупаме с ръка седалката, преди да седнем, "облак от прах" няма да е необичайна случка в автобуса. На пръв поглед те може да изглеждат чисти, но крият какво ли не - трохи, косми, а понякога и оставени боклуци или залепени дъвки.
Снимка: iStock
Бутоните на спирка и местата, на които се държим: Естествено - това са местата, които най-често докосваме, а на ден се возят стотици души, което означава и безброй микроби.
Джон дава пример със зимния период, когато хората по-често боледуват. "Возят се в автобуса, кашлят и кихат, а след това се хващат за дръжките", споделя той и съветват да се придържаме с ръкав, за да не докосваме с гола ръка местата.
Още: По-високи заплати и за служителите в метрото
Снимка: iStock
Последният ред в задната част: Мястото, на което често хората се отпускат, защото е по-скрито. Там си позволяват да захвърлят какви ли не непотребни неща и дори да драскат по стените и облегалките на предните седалки.
Первазите под прозорците: Често това е място за развитие на мухъл заради конденз, а отпечатъците от пръсти по прозорците нерядко също се забелязват.