“В евро или в куни ще платите?”. Този въпрос често можеше да се чуе в магазините, кафенетата и по пазарите в Загреб през последните дни. От днес обаче вече няма да е актуален. Националната валута куна остана в историята. Хлябът, кафето и всичко останало ще се плаща само в евро в Хърватия, след като тази нощ приключи двуседмичният период, в който хърватите можеха да се разплащат и в двете валути.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
За Хърватия първи януари 2023 г. е историческа дата, тъй като страната стана 20-ият член на еврозоната и 27-мата страна от Шенгенското пространство. За първи път държава членка на ЕС в един и същи ден се присъедини към европейския валутен съюз и към пространството за пътувания без граничен контрол в Европа.
Хърватия е член на евросъюза от 2013 г., прие план за въвеждане на еврото през 2017 г. и заедно с България влезе в т. нар. чакалня на еврозоната - Европейския валутен механизъм (ERM II) - през 2020, прекарвайки там минималните две години.
От първи януари до тази нощ в Хърватия разплащанията се извършваха и в куни, и в евро. Рестото се връщаше в евро, за да може постепенно куната да бъде изтеглена. Още от 5 септември цените бяха обявени и в двете валути и така ще бъде до края на годината.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Обменният курс беше фиксиран на 7,53450 хърватски куни за евро. До 31 декември 2023 г. хърватите ще могат да обменят банкноти и монети в куни за банкноти и монети в евро в пощенските служби, търговските банки и Финансовата агенция. Безплатно могат да се обменят не повече от 100 банкноти и 100 монети в куни на транзакция. След този период хърватската централна банка ще обменя безплатно банкноти куни без времево ограничение, а монети до 31 декември 2025 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
За някои от хърватите разделянето с куната носи тъга, но все пак гледат на еврото като нещо положително.
Още миналата седмица премиерът Андрей Пленкович, и министърът на икономиката Давор Филипович предупредиха, че цените трябва да се върнат на равнището от преди въвеждането на еврото и че ако това не стане, държавата ще се намеси в случаите, при които има неоправдано вдигане на цените, пише БТА.
ОЩЕ: "Цените са малко високи, това е всичко": Как Хърватия се адаптира към еврото?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)