Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изненадваща прогноза на "Политико": Екатерина Захариева ще бъде отхвърлена като еврокомисар? (СНИМКИ)

18 септември 2024, 10:55 часа • 6856 прочитания

Одобреният за кандидат за български еврокомисар Екатерина Захариева е вероятно да бъде отхвърлена от Европейския парламент и може да не стане част от новата изпълнителна власт на ЕС.

Това прогнозира авторитетното европейско издание "Политико" в своя статия, в която представя петте имена от представения вчера списък от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В текста на медията Захариева, която получи ресор "стартъпи, изследвания и иновации", е наречена "мишената" и като причина се посочва ролята ѝ като правосъден министър около корупционния скандал от 2018 г. с продажба на български паспорти.

"Макар да бе посочена от бивш служител по миграцията като свързана с престъпната схема, нямаше разследване за нея и сега политическите ѝ опоненти искат да напомнят на всички за асоциирането на името ѝ със скандала", пише "Политико". Те припомнят и статията на Георги Готев за Euractiv, покрай която бе замесено и името на бившия председател на парламента и понастоящем евродепутат от ПП-ДБ Никола Минчев.

Според процедурата, кандидатите за комисари трябва да отговарят на въпроси пред ресорните комисии на Европейския парламент, отговарящи за портфейла, предложен на съответния кандидат за комисар. Кандидатите биват оценявани по техните познания в конкретната област на техния портфейл, както и по тяхната обща компетентност, ангажираност към европейската идея, лична независимост и умение да комуникират.

Още: "От хвърлена сянка до повече от същото": Мнение на евродепутатите ни за ресора "Стартъп и иновации"

След тези т.нар. изслушвания членовете на ресорната комисия провеждат обсъждане и изпращат писмени заключения на Председателския съвет (председателя на Европейския парламент и ръководителите на политическите групи), който обсъжда резултатите със Съвета на председателите на комисии. На този етап може да се появят искания за промени в разпределението на портфейлите или на предложения състав на Европейската комисия. Процедурата не е формална, както показва опитът от 2004 г., когато под натиск от Европарламента, преди да се проведе окончателното гласуване, биват направени две промени в предложения състав на комисията и една смяна на портфейл за първи път.

Снимка: БГНЕС

Скандалът

Припомняме, че преди седмица отново в "Политико" излезе статия, в която бе отбелязано как равнопоставеността на половете няма да помогне на Екатерина Захариева, тъй като "ножовете са насочени към нея". Изданието визираше въпросния паспорен скандал от 2018 г., в което е замесено нейното име.

Още: Захариева: България получи един от ресорите на бъдещето

"Още през 2018 г. Захариева беше замесена в скандал около продажбата на български паспорти. Докато е била министър на правосъдието е участвала в измама, ръководена от други българи, за раздаване на гражданства срещу пари в брой", написаха тогава от изданието и отбелязаха, че Захариева е отхвърлила обвиненията и не е последвало съдебно производство. От своя страна политическите й опоненти също са нетърпеливи да напомнят на всички за нейната връзка със скандала.

Спомени 

Припомняме, че евентуален провал на кандидатурата на Захариева няма да е прецедент в българската история. През 2010 г. ГЕРБ и тогавашният премиер Бойко Борисов номинира Румяна Желева за кандидат за европейски комисар, която получава ресора "международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи" в проектосъстава на комисията "Барозо". По време на изслушването си в пленарна зала обаче тя се проваля, а причината - в периода преди изслушването в европейски медии се появяват информации за възможни връзки на Желева с българската организирана престъпност чрез съпруга ѝ Красимир Желев. Особено известна става статията "Една гангстерска невеста за Европейската комисия?" на популярния немски ежедневник "Ди Велт".

Желева определя публикацията като "клеветнически твърдения и обиди", а впоследствие самата тя е неубедителна по време на изслушванията на кандидат комисарите на 11 януари 2010. Румяна Желева говори трудно английски и отговорите ѝ са неадекватни и трудно разбираеми. В писмо до председателя на ЕП Йежи Бузек от 15 януари Барозо заявява, че Желева е компетентна за ресора си.

Още: Йотова: Очаквах България да получи някой от по-ресурсните ресори в ЕК

Снимка: БГНЕС, архив

На нейно място България представя нова кандидатура в лицето на Кристалина Георгиева. Евродепутатите я одобрява за поста с 488 гласа „за“, 137 „против“ и 72 „въздържали се“на 9 февруари 2010 г. и поема същия ресор в комисията на Барозо.

Останалите набелязани

Иначе в статията са изброени общо пет имена, които са "набелязани" от евродепутатите да бъдат отхвърлени за комисията на Урсула фон дер Лайен. Начело в списъка е унгарският кандидат Оливер Вархеи. Досега той бе еврокомисар по разширяването и добросъседството. В бъдещата Комисия той ще отговаря за здравеопазването и благосъстоянието на животните. Той бе критикуван, че в предишната Комисия е ухажвал кандидати за членство в ЕС с проблеми с върховенството на закона, а пред 2023 г. нарече евродепутатите "идиоти".

Словенката Марта Кос е наречена "посланик в немилост". Под въпрос ще бъде поставена нейната компетентност. През 2020 г. тя подаде оставка от поста посланик в Германия и Швейцария заради обвинения в злоупотреби и бе разследвана от външното министерство.

Белгийката Хаджа Лабиб вероятно ще бъде разпитвана за миналото си. Особен интерес може да предизвика пътуването ѝ до Крим като журналист. То било финансирано от Русия. Интерес буди и издаването на визи за ирански официални представители, което едва не коства на Лабиб поста външен министър.

Петият е малтийският кандидат за ЕК Глен Микалеф, чиято номинация учуди дори негови съпартийци заради липсата на опит за подобен пост, пише "Политико".

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес