Рискът от използване на ядрени оръжия в конфликта в Украйна е намалял благодарение на международния натиск върху Русия, заяви германският канцлер Олаф Шолц в интервю.
Още: Градски оазис в жегите: В Сена вече може да се плува
Още: Медведев "прати" генералния секретар на НАТО в затвор в Сибир
"Едно нещо се е променило за момента: Русия престана да заплашва с използване на ядрени оръжия. В отговор на това международната общност маркира червена линия", казва Шолц в интервюто за германската медийна група Funke.
Запитан дали заплахата от ядрена ескалация е била предотвратена, Шолц отговори: "Засега сме я прекратили."
Германският лидер похвали неотдавнашното си посещение в Китай, че е допринесло за това развитие, пише БГНЕС.
Още: Русия си крие демографските данни: За да не се знае колко измират в Украйна
Още: Г-н президент, Влад Путин ще продължи да ви обижда, ако покажете слабост: Апел към Тръмп
"По време на посещението ми в Пекин китайският президент Си (Дзинпин) и аз съвместно изразихме мнението, че не трябва да се използват ядрени оръжия. Малко след това страните от Г-20 потвърдиха тази позиция", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германският канцлер: Русия вече ни атакува. ГУР: Кремъл праща войници в Армения (ВИДЕО)
Шолц беше попитан и за противоречивите коментари на френския президент Еманюел Макрон, че ще бъде необходимо да се предоставят "гаранции за собствената сигурност на Русия, в деня, в който тя се върне на масата" на преговорите.
"Приоритетът сега е Русия незабавно да прекрати войната и да изтегли войските си", каза той.
"Вярно е, че след това въпросът е как можем да постигнем сигурност за Европа. Разбира се, ние сме готови да разговаряме с Русия за контрол на оръжията в Европа. Ние предложихме това преди войната и тази позиция не се е променила."
Още: Руски милиардер остава в ареста в Армения с обвинение в опит за завземане на властта
Заплашителният език на самия Путин, както и военната безизходица, породиха опасения, че Русия може да прибегне до ядрения си арсенал, за да постигне военен пробив.
Но говорейки на заседание на своя съвет по правата на човека, Путин предположи, че Москва би използвала ядрени оръжия само в отговор на такава атака.
"Когато ни ударят, ние отвръщаме на удара", каза той, като подчерта, че стратегията на страната му се основава на политиката на "така наречения ответен удар".