В руските училища липсват учители по ключови предмети: физика и химия. Това заяви депутатът от Държавната дума Оксана Дмитриева, позовавайки се на данни от руското министерство на образованието. Според нея ситуацията е стигнала дотам, че в някои училища просто няма кой да преподава.
"Във всяко четвърто руско училище няма учители по физика, а четири от десет нямат учители по химия“, цитира "Независима газета" думите на Дмитриева.
За недостига на преподаватели по точни и природни науки се говори от няколко години насам експерти и учители. Но обявените в руския парламент официални данни само потвърждават, че кадровата криза в образователната система е вече структурна.
Още: Без интернет, без банкомати: Денят на победата в Русия започна. Взрив в голям завод (ВИДЕО)
Статистика и мерки
По данни на Росстат през последните две десетилетия броят на учителите по физика в Русия е намалял наполовина - от 61 100 през 2002 г. до 31 000 през учебната 2022/23 г. Повече от една трета от тях са пенсионери. Подобна картина се наблюдава и в обучението по химия и математика.
Недостигът се задълбочава и от липсата на приток на млади специалисти. Според Дмитриева само около 40% от завършилите педагогически университети остават в професията. Повечето от тях или отиват в частния сектор, или от самото начало не виждат работата в училище като дългосрочна кариера. Причините са ниските заплати, прекомерната работа и липсата на социална подкрепа. "Проблемът изисква незабавно решение. В противен случай рискуваме да останем без инженерно бъдеще", предупреди Дмитриева.
Тя обърна внимание и на спада на интереса на учениците към физиката. През 2024 г. само 91 000 ученици са положили Единния държавен изпит по този предмет - това е равно на само 37% от броя на бюджетните места за инженерни специалности в руските университети (245 000). За сравнение - през 2020 г. над 139 500 души са избрали изпита по физика. Според Дмитриева това е пряко свързано с недостига на учители: "Когато в училище няма учител, детето няма нито мотивация, нито възможност да разбира предмета".
Руското министерство на образованието по-рано призна проблема и предложи мерки - повече социални придобивки за млади учители, програмата "Земски учител" и регионални плащания. Все още обаче не е настъпил системен пробив. Регионалните власти също така отбелязват, че дори и с мерки за подкрепа младите учители рядко остават в училище повече от две или три години.