Шест неправителствени организации започнаха съвместна акция с искане полицията във Франция да прекрати „дискриминационната проверка на самоличността”, предава МИА.
Още: Напрежение между Израел и Испания: Мадрид иска изключването на израелски спортисти от състезания
Още: Зеленски: Тръмп идва в Европа, трябват ни ПВО системи преди зимата (ВИДЕО)
Президентът на страната Еманюел Макрон призна през декември 2020 г., че съществува дискриминационен контрол, съобщи МИА.
След предварително уведомление шестте организации заявиха, че ще предприемат правни действия, ако правителството не даде „задоволителни отговори“, в съответствие с процедурата, предвидена в закона за модернизация на правосъдието през XXI век, приет през 2016 г.”.
Организациите предприемат тази безпрецедентна инициатива за прекратяване на дискриминационни проверки на самоличността, стигматизираща, унизителна и недостойна практика за всички жертви във Франция, се казва в изявление за медиите.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.09.25 - Франция изпраща в Полша самолети с ядрено оръжие
Още: Главнокомандващият въоръжените сили на Украйна уволни двама висши офицери
Шестте неправителствени организации, сред които Амнести Интернешънъл и Хюман Райтс Уоч, са изпратили информация до премиера Жан Кастекс, министъра на вътрешните работи Жералд Дерманен и на правосъдието Ерик Дюпон-Морети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полша свали дрон и арестува двама от Беларус, Франция изпраща на помощ самолети с ядрено оръжие
Още: Естония затваря въздушното си пространство близо до руската граница
Те настояват за промяна на наказателния кодекс, в който изрично да се забрани „дискриминацията при проверка на самоличността”, създаване на ефикасен и независим механизъм за жалби, както и предоставяне на доказателство на всеки проверен, че такава проверка е била извършена.