Унгарският министър-председател Виктор Орбан е против плана на Европейския съюз за постепенно прекратяване на вноса на руски нефт, газ и ядрена енергия, както и за пълна забрана от 2027 г. Той предупреждава, че ако ЕС забрани закупуването на руски енергийни ресурси, както настоявала Украйна, то Унгария можела да бъде изправена пред допълнителни годишни разходи в размер на 800 млрд. форинта, или около 2,2 млрд. долара.
Логичният въпрос е чия е вината за огромната зависимост на Будапеща от руския петрол и газ, както и от руските ядрени способности.
Планът на ЕС
Благодарение на стартиралия през май 2022 г. план REPowerEU за намаляване на зависимостта на Европейския съюз от руската енергия, ЕС намали значително вноса на газ от Русия - от 45% на 19%. През 2024 г. обаче тенденцията се преобърна. Ето защо Европейската комисия представи на 6 май пътна карта, която да гарантира, че блокът напълно ще се освободи от руските енергийни източници, като същевременно ще осигури стабилни доставки и цени в целия ЕС: Пълно освобождаване от руския нефт и газ: Чистата енергия на ЕС е по-добрият вариант от нова геополитическа авантюра.
Снимка: Getty Images
Пътната карта предвижда постепенното изтегляне на руския нефт, газ и ядрена енергия от пазарите на ЕС по координиран и сигурен начин, докато се преминава към чиста енергия. До края на 2025 г. държавите членки ще изготвят национални планове, в които ще посочат как ще допринесат за постепенното прекратяване на вноса от Русия.
Унгария неведнъж е заявявала позиция против пълно скъсване с руските източници на енергия, като страната постоянно получава дерогации и удължаване на изключенията за внос: Турция, Унгария и Словакия получиха поредна отсрочка за руския газ.
Орбан обвини "шпионите" от Украйна
По време на същото интервю на 23 май, дадено за унгарското радио Kossuth, Виктор Орбан коментира и амбициите на Украйна да се присъедини към Европейския съюз - на фона на съобщенията, че с Киев може да започнат паралелни преговори извън официалните. Причината за такъв подобен ход е именно нежеланието на Будапеща да допусне украинската страна в блока - въпрос, който ще бъде поставен и на национален референдум в Унгария: Украйна между СССР и ЕС: Нова игра на тронове със сериозна роля и на България (ОБЗОР - ВИДЕО).
Унгарският премиер акцентира върху шпионските обвинения между Киев и Будапеща, като заяви, че "в момента в Унгария се извършва интензивна украинска шпионска дейност" и че тя се е увеличила значително. Той добави, цитиран от Index.hu, че правителството е готово да предотврати това.
Снимка: БГНЕС
По-рано този месец Службата за сигурност на Украйна (СБУ) съобщи, че е задържала двама заподозрени агенти, които, по думите ѝ, са били вербувани от унгарското военно разузнаване. Службата посочи, че за първи път в историята на Украйна е разбила унгарска шпионска мрежа, която е работела срещу интересите на страната. Будапеща експулсира двама представители на украинското посолство, за които твърди, че са работили като шпиони, а Киев отвърна реципрочно: Унгария спира преговорите с Украйна на фона на шпионски скандал.
Според Орбан Европейският съюз се готви да сключи споразумение с Украйна, което ще ѝ позволи да поддържа в готовност армия от около един милион души, дори и да няма война. Според него "ние, европейците, ще платим за това".
"Междувременно нашите армии са слаби. Сега ние ще плащаме подкупи, въпреки че Украйна е нестабилна политическа държава. Това дори може да представлява сериозен риск за сигурността", заяви унгарският премиер във връзка с ключовото гарантиране на сигурността на нападнатата от Русия страна в случай на сделка за примирие.
Още: Ще спре ли Брюксел правото на глас на Унгария?