Полският премиер Доналд Туск се намеси в спора с Великобритания относно социалните помощи за имигранти и заяви, че страната му, която е член на ЕС, ще наложи вето на евентуални предложения за промени на европейско равнище, предаде БГНЕС.
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Дясноцентристкият премиер на Полша направи изявлението, след като британският му колега Дейвид Камерън призова за промени в договорите на ЕС, позволяващи на Великобритания да отказва достъп до системата си за социални помощи като детски надбавки на работници от други държави членки.
Камерън даде за пример поляците, когато говори за промените. "Ако някой, било той премиерът Камерън или някой друг, иска да промени европейските договори, за да направи това възможно, Полша ще наложи вето днес, утре и завинаги", заяви Туск пред репортери. Но той призна правото на Камерън да запълва правни пропуски в местните закони, регламентиращи достъпа до социални помощи, които водят до злоупотреби.
"Ако премиерът Камерън иска да промени правилата, в които има дефекти и позволяват на хората да злоупотребяват със социалните помощи във Великобритания, той, разбира се, има право да го направи", заяви Туск пред репортери във Варшава, говорейки стриктно за британското законодателство.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
"Но това не може да се приложи просто за една национална група. То трябва да важи за всички потенциални бенефициенти", каза още той и допълни, че "никой няма право да посочва поляците като специална група, която злоупотребява или се възползва". Туск каза още, че ще проведе телефонен разговор с Камерън утре.
Стотици хиляди имигранти от източноевропейските държави членки на ЕС се установиха във Великобритания след голямото разширяване на блока през 2004 г. Поляците са най-голямата група.
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?