Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Потрес в ГДР - какво е представлявала "Крепостта на трипера" и как са тормозели жените там

14 септември 2023, 21:30 часа • 5879 прочитания

"Беше ужасно. Нямаше нищо общо с болнично лечение" - така Елке (името е променено) описва онова, което преживява преди повече от 50 години в ГДР в клиника за сексуално здраве. Навремето жени и момичета са привиквани от полицията в Източна Германия и са отвеждани в клиники под предлог, че вероятно са заразени с венерически болести. В действителност това било форма на наказание или "обучение", защото тези млади жени "не се вписвали в системата", разказва Елке.

Те били отвеждани в специални клиники за сексуално здраве, наричани "венерически отделения", където ги държали седмици наред и системно ги тормозели. Много от лежалите там жени разказват, че са били изнасилвани.

"Това е системна злоупотреба с власт от политическия режим", казва Флориан Щегер, председател на института за история, философия и етика в медицината към Университета в Улм. Щегер е интервюирал над 100 жени и някогашни работници в тези медицински центрове и е прегледал безкрайната документация по темата от ЩАЗИ.

Още: Как преподаваха история в училищата на ГДР и ФРГ

Момичетата и жените, които били набелязвани, по някакъв начин са били възприемани като различни, обяснява Щегер. Обичайно това се дължало на желанието им да живеят свободно - например да пропуснат някой час в училище, да се придвижат донякъде на стоп или да отидат на дискотека в събота вечер. После ги обвинявали, че проституират.

В ГДР трябвало да растат само истински социалистки

"Целта е била в ГДР да растат само социалистки, които да водят обикновен живот - да ходят на работа, да си намерят съпруг, да имат дете", обяснява Щегер. За да бъде постигната тази цел, част от здравеопазването е инструментализирано за идеологически цели.

Елке остава сирак на 12 години, а на 16 е изнасилена от руски полицай, вследствие на което забременява. 2 години по-късно момичето е привикано от полицията, за да "изясни" нещо. Органите на реда я водят в клиника за сексуално здраве, където я заключват в препълнено отделение. Там хората спели по земята, спомня си тя днес.

Още: Трабанти, магнетофони, самовари. Как в Дрезден разпродадоха "Света на ГДР"

Лекарите казват на Елке, че има гонорея, за което тя твърди, че било лъжа. След изнасилването и раждането на детето ѝ тя не е имала сексуални контакти. Проучвания показват, че едва 20% от държаните в тези клиники жени всъщност страдат от болести, предавани по полов път.

Някои момичета и жени се оплакват, че бръснели косите им, инжектирали ги с лекарства, без да им обясняват какви са, а в резултат те получавали болки в крайниците. Елке разказва как някои момичета били преглеждани с нагорещени спекулуми. Тя получила коктейл от най-различни лекарства, след който не можела да стане три дни. Жената подозира, че хроничните ѝ проблеми с бъбреците, появили се две години по-късно, навярно са свързани именно с тези медикаменти.

Трудно е да се каже точно колко жени са преминали през такива мъчения в тези клиники в ГДР, но със сигурност са много. Само в град Хале вероятният брой е около 5000.

Тежки травми и психологически последствия

Още: "Русия е част от идентичността на Източна Германия" - защо там преобладават мнения, че не трябва да се изпраща оръжие за Украйна

"Наричали са тези клиники "Крепости на трипера". Хората може би тогава са се присмивали на това, но са нямали представа какво се е случвало там", обяснява Кристине Бергман от Независимата комисия за сексуално насилие над деца.

Освен всичко останало жените, влизали в подобни клинии, са били принуждавани да подписват договори, че няма да говорят за преживяното там. Всъщност там са били изпращани само момичета и жени и нито едно момче или мъж.

Тежките травми, които мнозина преживяват в тези клиники, оставят дълбоки следи. Някои момичета са били вече неспособни да продължат обучението си. Немалко са понесли тежки психически последствия от случилото се - разстройства на съня, трудности при установяването на връзки. Години наред повечето от тях са ужасени от преживяното и не търсят професионална помощ.

"Трябва да е ясно, че никой не е понесъл отговорност за това - никъде", казва Бергман. Срокът на давност на престъпленията е изтекъл и вече не могат да се повдигат обвинения. Освен това много от свидетелите са починали.

Още: Антиядрен партиен бункер от епохата на ГДР се продава за 7 000 евро

Сега експерти призовават за по-обстойно разследване. Те се надяват, че повече жени ще намерят смелост да разкажат за преживяното в тези клиники на ужаса.

Елке казва, че съдбата ѝ я е научила да се бори. "Психологически обаче беше много трудно. Бях съсипана. Не можех да търпя толкова много несправедливост", казва тя през сълзи.

 

Източник: Дойче веле

Още: Политически вицове от ГДР: Маркс с картечница и петте закона на социализма

Западни фирми тествали лекарства върху източногерманци през Студената война

Девети ноември - съдбовната дата на германците

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес