Руският президент Владимир Путин подписа днес поправки, затягащи наказанията за дезертьорство, отказ от участие в бойни действия и доброволно предаване на противника с до 10 години затвор. Това става само дни след като нареди частична мобилизация, предава АФП, цитирани от БГНЕС.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Обявяването на мобилизацията на 300 000 резервисти в сряда предизвика протести в цяла Русия и ново напускане на страната. Ден преди това руският парламент одобри поправки, затягащи наказанията за военни престъпления по време на мобилизация. Сега, когато законодателството е подписано, военнослужещи, които дезертират, предадат се "без разрешение", отказват да се бият или не се подчиняват на заповеди, могат да бъдат осъдени до 10 години затвор. Мародерството ще се наказва с 15 години затвор. Промените идват, докато Кремъл се стреми да подсили редиците на своята армия, която се бори с военната операция в Украйна.
Отделен закон, също подписан в събота, улеснява достъпа до руско гражданство за чужденци, които се записват в руската армия. Чужденците, които са прекарали поне една година в руската армия, ще имат право да поискат гражданство, заобикаляйки обичайното изискване за пет години пребиваване в страната. Тази мярка изглежда е насочена основно към мигранти от Централна Азия от бивши съветски републики, които обикновено се наемат за тежки и нископлатени работни места.
Във вторник кметът на Москва Сергей Собянин обяви откриването на център за наемане на персонал в миграционния център Сахарово, важен пункт за преминаване на мигранти. Още преди законът да влезе в сила, Киргизстан и Узбекистан предупредиха своите граждани да не участват във въоръжени конфликти.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна