Роботите вече работят в кухни - мият чинии, инспектират автомобили. Какво следва

27 юли 2025, 18:40 часа 621 прочитания 0 коментара

Два робота действат в перфектна координация - пълнят хладилник с продукти, внимателно ги подреждат по рафтовете. Това е реклама на американския стартъп Figure, който твърди, че е създал първият хуманоиден робот с универсални функции. В Мюнхен една германска компания - Neura Robotics, представя конкуренция на американския хуманоиден робот - той чисти пода, вади чистите съдове от съдомиялната машина и глади дрехи, пише АРД.

Директорът на компанията Давид Регер обяснява, че третата генерация на робота ще може безопасно да извършва всякакви интеракции с хората в реална среда. Компанията, произвела робота, има 600 служители и смята, че е особено конкурентна в сферата на производство и разработка на хуманоидни роботи. Но доколко е реалистично използването им в домакинствата?

Роботите и индустрията

Още: Невероятно: Вижте как стотици роботи преместиха архитектурен комплекс (ВИДЕО)

Всъщност много роботи засега работят далеч от домовете на хората - повечето са перманентно настанени в големи фабрики, например в автомобилната индустрия. Но дори там нещата се променят. Осем робота сега ще поемат инспекциите на завършените автомобили на BMW във фабриката в Лайпциг. Тази дейност преди се е извършвала от хора.

Има и още нещо - автомобилите сега сами се закарват до станцията за инспекции, насочвани от лазерни сензори. Йохан Лайдел, инженер, който следи за качеството в BMW, обяснява, че преди хора е трябвало да се качват в колите, за да ги закарат от едно място на друго - сигурно по сто пъти дневно. "Трудно намирахме хора, които да вършат тази работа вече”, казва специалистът пред АРД. Подобна е ситуацията в много компании и най-вероятно тенденцията ще се засилва в следващите години.

Демографската ситуация е катализатор

Демографските тенденции оказват натиск на пазара на труда. През 2024 г. в Германия са се родили по-малко деца от всяка друга година от 2009 насам. В същото време поколението на бейби бумърите започва постепенно да излиза в пенсия. Очаква се пикът на този процес да е през 2031 г., когато родените през 1964 година ще се пенсионират.

Още: Робот евакуира ранен украински войник от бойното поле (ВИДЕО)

"Когато работната ръка е в недостиг, нуждата от автоматизация се мотивира още повече”, обяснява Енцо Вебер, изследовател на трудовите пазари от Института за изследване на трудовия пазар. "Технологичният прогрес всъщност напредва най-вече тогава, когато няма достатъчно работна ръка”.

Роботизация и на малките и средни предприятия

Но автоматизацията вече далеч не е ограничена до големите корпорации. На търговския панаир Automatica се отделя специално внимание на т.нар. "Бизнес автоматизация за средни предприятия”, пише АРД. Нови компании вече предлагат достъпни и лесни за използване системи специално за малкия и среден бизнес.

Секторът на кетъринга, например, се възползва от това - в големите кухни има недостиг на работна ръка. Сега роботи могат да се занимават с подредбата на съдовете. Една компания демонстрира свой робот, който вдига чинии от подноси и ги подрежда в съдомиялна машина. Този процес е бил труден за усъвършенстване, защото изисква координация между зрение и движение, обяснява директорът на компанията разработчик. Благодарение на развитията в роботиката и изкуствения интелект, използването на роботи за такива дейности вече е възможно - особено за дейности, които са монотонни и предразполагат към грешки.

Отнемане на работа или помощ в работата?

Остава един въпрос - наистина ли роботите ще вършат само неприятните, опасни и монотонни дейности? Или ще превърнат и много друг човешки труд в ненужен в дългосрочен план? И какво ще означава това за човечеството? Изследователят на трудовите пазари Вебер не мисли, че сме изправени пред голяма опасност.

Според експерта роботите и изкуственият интелект няма да способстват за намаляването на количеството работни места. Даже точно обратното, обяснява той пред АРД. "Новите технологии създават и нови нужди, нови професии. Това ни позволява да продължим да финансираме социалните си услуги с работа”. Работният пазар ще се развива, а с него ще се развиват и хората, пише АРД. Онези, които се обучават и се учат на нови умения, могат да работят по-продуктивно и да печелят от развитието на роботиката и изкуствения интелект.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес