Руско варварство: Френският външен министър осъди убийството на швейцарските доброволци

02 февруари 2024, 16:34 часа 4813 прочитания 0 коментара

Швейцарската неправителствена организация EPER (Entraide Protestante Suisse) обяви, че е загубила двама свои служители при "фатално нападение" в Южна Украйна.

Още: За втора поредна нощ: Украйна удари руска жп гара. Русия подпали газов обект в Одеска област (ВИДЕА)

Още: Потвърдено: Стив Уиткоф ще се срещне с руското ръководство в Москва в сряда

Както писахме, това се е случило в град Берислав на северния бряг на река Днепър, близо до фронтовата линия. Според съобщението на организацията  група служители са били атакувани около 14:30 ч. на 1 февруари по време на хуманитарна мисия. Двама членове на екипа са загинали, а няколко други служители са били ранени. От организацията "остро осъждат това брутално и неоправдано нападение", представляващо "сериозно нарушение на международното хуманитарно право". Оттам добавят, че работят за "евакуирането на ранените си колеги в пълна безопасност".

Според данни на Олександър Прокудин, губернатор на Херсонска област, където се намира Берислав, освен ранените френски граждани е пострадал и един украинец.

Френският външен министър Стефан Сежурне написа в X, че двамата френски хуманитарни работници са "платили" за ангажимента си към украинците с живота си. Той осъди "руското варварство". "Русия трябва да отговаря за престъпленията си", добавя Сежурне.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 06.08.25 - Ще предложи ли Русия спиране на въздушните удари?

Още: След ултиматума на Тръмп: Русия готова да предложи спиране на въздушните удари с ракети и дронове?

Още: Сирски: Русия изпраща по 9000 допълнителни войници на месец да се бият в Украйна

Още: След смъртта на Илиеску: Обявиха ден на траур в Румъния

"Страхлив и възмутителен акт", заяви и френският президент Еманюел Макрон в Х.

Украинският президент Володимир Зеленски също почете в социалните мрежи паметта на двамата "смели" френски хуманитарни работници, които са "помагали на хората", добавяйки, че руският терор не се съобразява с "националността на жертвите".

Още: Украинците нямат никакви права: Русия продава окупираните земи на руснаци

Още: "Мъртвата ръка" и "Периметър": Русия или САЩ са с по-мощен подводен флот (СНИМКИ)

Напрежението между Франция и Русия нараства от седмици, особено след като през януари президентът Макрон обяви нови оръжейни доставки за Киев. Освен това Париж осъди руската дезинформационна кампания, внушаваща, че десетки френски "наемници" били загинали по време на бомбардировка в Харков, като нарече това "нова груба руска манипулация".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес