Само за последните шест седмици ЕС е изнесъл 41 млн. дози ваксина към 33 страни. Това съобщи председателят на Европейската комисия, цитирана от 24 часа.
Още: Ще изпрати ли Германия ракети „Таурус“ на Украйна? (ВИДЕО)
Още: Френският премиер Байру оцеля при пореден вот на недоверие
“Това показва, че Европа се опитва да накара международното сътрудничество да работи, независимо дали го правим чрез финансирането на COVAX - ние сме най-големият донор - или чрез износ за други страни. Но отворените пътища се движат и в двете посоки. Ето защо трябва да гарантираме, че има “реципрочност” и “пропорционалност”, категорична бе Урсула фон дер Лайен. Тя поясни, че може да се наложи да бъде ограничен износът към страни, които произвеждат такива препарати.
Мярката може да засегне и онези държави, където броят на ваксинираните е по-голям от тези в ЕС. “Ако ситуацията не се промени, ще трябва да обмислим как да направим износа за страните - производителки на ваксини, зависим от тяхното ниво на отвореност”, допълни шефката на ЕК. Фон дер Лайен уточни, че със САЩ свободно се обменят ваксини и суровини за тяхното производство.
"Досега ЕС е изнесъл към Великобритания 10 млн. дози ваксина, отправяме покана за реципрочност", посочи тя. По думите ѝ в ЕС се наблюдава надигане на трета епидемична вълна и това допълнително повишава нуждата от ускорено ваксиниране.
Още: ЕС готов да съдейства за възобновяване на ядрените преговори с Иран
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.07.25 - Днепропетровск е все по-честа мишена на руските ракети
“Пфайзер” и “Модерна” изпълняват договорите си с ЕК и до края на първото тримесечие се очаква от първия производител да бъдат доставени 66 млн. дози, а от втория - 10 млн. За съжаление при “АстраЗенека” наблюдаваме по-малко от очакваните количества на производство и доставка, това забавя европейската кампания, посочи тя. “Искаме надеждни доставки на ваксини, искаме да видим увеличаване на договорите, реципрочност и пропорционалност в износа. И ние сме готови да използваме какъвто и да е инструмент, за да го постигнем. Става дума за гарантиране, че Европа ще получи справедливия си дял”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Убийството на пътя е престъпление: Френският парламент прие нов закон
Още: Путин и Макрон говориха за пръв път от три години: Какво си казаха?
В същото време ваксинацията в Германия се превърна в катастрофа. Началото на процеса се бави заради бюрокрация и все по-ниското доверие на гражданите в държавата, а това струва животи, разказва документален филм на немската телевизия RTL. Американските медии също се озадачиха от бавния напредък на немската ваксинация, както и от липсата на тестове за новите щамове на вируса.