Швеция е доказателство, че подходът за намаляване вредата от тютюна работи

23 май 2025, 10:27 часа • 1352 | прочитания

Заболеваемост от рак на белия дроб сред шведските мъже е 16 души на 100 хиляди, а средното за Европа е 42 души, в България – 44 души.

Защо шведите са с най-ниската заболеваемост от рак на белия дроб?  

Общото потребление на тютюн и никотин в Швеция е 20%  - близко до средното в ЕС – 23%. Мъжете в скандинавската страна обаче са с най-ниската заболеваемост от рак на белия дроб в Европа и почти 3 пъти по-малко от България. Огромната разлика се дължи на факта, че шведските мъже употребяват никотина толкова, колкото и средно в Европа, но без дим. Само 5% от шведите пушат цигари, останалите 15% от използващите тютюн и никотин са избрали оралната им употреба - снус (тютюн за орална употреба) и никотинови паучове (растителна влакна, в които е вложен никотин).

Снус

Никотинов пауч

Швеция е единствената страна, която при присъединяването си към ЕС преди 35 години е поставила едно условие пред Европейската комисия,  след допитване до населението. Това условие е да получи изключение за прилагане на ЕС забраната за снус. Така шведите масово продължили да използват тютюна чрез тютюневия шведски снус, а от 15 години насам те използват и по-модерния начин за набавяне на никотин – никотиновите паучове. 

Разговаряме с д-р Тригве Люнг, който след дългогодишната си практика като лекар със специалност вътрешни болести и гастроентерология и асоцииран преподавател съм в Оксфордския университет, работи за  шведската компания- производител на снус и никотинови паучове Swedish Match, а след придобиването й от Филип Морис Интернешънъл, д-р Люнг от 3 години е Глобален медицински директор за бездимните изделия.  

„Швеция е категоричното доказателство, че подходът за намаляване на вредата от тютюнопушенето работи. Никотиновите паучове са сред най-малко рисковите начини за употреба на никотин - това не е само лично мнение, а е становище и на FDA - Агенцията за храните и лекарствата на САЩ, базирано на дългосрочни епидемиологични данни", казва д-р Тригве Люнг.

Д-р Люнг, кога за последно видяхте пушач в Швеция? Спомняте ли си?

Да, помня, защото това изобщо не е обичайна гледка за Швеция. Беше преди около месец, рано сутринта, и докато чаках автобуса, за да отида на работа, забелязах, че един мъж на спирката пуши цигара. Помислих си: „А защо той пуши цигара. Какво става?“. Просто един нормален човек в моя квартал, който пуши. Това не се случва често. Аз съм вече на години и си спомням времена, когато шведите пушеха през 70-те, но отдавна и към момента е необичайно да видиш пушач.

Как се стигна до тази ситуация, в която нивата на тютюнопушене в Швеция са толкова ниски? Около 5%?

Смятам, че имаше множество фактори, които допринесоха за тази ситуация. И най-важният беше културата. Кое е прието за обичайно? Кое се смята за приемливото поведение? Как живеем? То е нещо като модните трендове. Защо едно нещо идва на мода, а после излиза от мода?

Първо обаче трябва да има добър продукт, който хората да харесват. Дори и да се създаде идеален продукт, според създателя, но никой не го харесва, няма да се получи така, че той да се разпространи. Един продукт трябва да стане предпочитан за потребителите спрямо други съществуващи, за да се разпространи по-масово. Това е случаят със снуса в Швеция от преди много години. Защото това не е продукт като лекарство, което се изписва с рецепта от лекар на човек, който отива и казва, че пуши и иска да спре или търси алтернатива.

Нещата се случват, когато хората са заинтригувани от даден нов продукт. И тук говоря за хората, които пушат в момента, знаят, че това е много вредно, но не се отказват, а продължават да пушат. Очевидно им харесва, но трябва да им се предложи нещо друго, което е по-добре за тях, но и да им хареса. Това е едната страна. Второто нещо е, че трябва да има не само един единствен, а повече добри продукти на пазара, които са по-малко вредни алтернативи на цигарите, защото хората са различни и изборите, които правят, са различни. А за да има положителен ефект от алтернативите без дим върху общесвеното здраве, трябва да има достатъчен брой хора, които да възприемат новото. Трябва да има много и различни бездимни продукти, които се конкурират с цигарите. Метафорично казано, трябва да има цял „отбор“, защото „съперникът“ – цигарите е един, но е много силен, наложил се продукт, традиционен, както е в голяма част от Европа.

Когато говорим за цигари, се сещам за репликата „Хората пушат заради никотина, но умират от катраните“, които са остатъка от горенето, нали. Бихте ли ни разказали за традиционния шведски снус и за новите никотинови паучове, с които в Швеция са заместили цигарите? Какви са научните данни за тях?

Ние често говорим за смъртност и заболеваемост, свързани с тютюнопушенето. Ако направим една графика с данните по този въпрос, ще видите, че причината за 50% от всички смъртни случаи, свързани с пушене, са белодробните заболявания – рак на белия дроб и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Така, че ако премахнем фактора дим и вдишването на дима, може до голяма степен да редуцираме податливостта на организма на тези заболявания. И тогава идва въпросът за сърдечносъдовите заболявания - каква част от сърдечносъдовите заболявания се дължат на вредните химикали в дима и каква част на никотина? Това е един съвсем резонен въпрос. За да се отговори на него, трябва да се разгледат данните от епидемиологични проучвания в Швеция. Тъй като там се предлага и употребява снус, ние разполагаме с данни за над 50 години назад в среда, в която има потребление на снус.т.е. имаме данни от дългосрочни проучвания. И една от научноизследователските теми, върху които се поставя фокусът, е сърдечносъдовите заболявания. Защото това е един важен изследователски въпрос, свързан с употребата на никотина.

Какво сочат научните данни и изводи от тези 50-години опит?

Учените смятаха, че ще се установи висока заболеваемост от сърдечносъдови заболявания сред потребителите на снус. Обаче такава не беше установена. Да кажем, че ако днес аз спра употребата на снус, но имам брат близнак и той продължи да употребява снус, какъв би бил рискът от развитие на сърдечносъдови заболявания за двама ни, когато навършим 50, 60 или 70 години? Данните сочат, че няма разлика в риска. Т.е. рискът от сърдечносъдово заболяване, например инфаркт или инсулт, за употребяващия и неупотребяващия снус ще е еднакъв. Може да се каже, че употребата на снус – тоест тютюн, в който никотинът присъства по естествен начин, не е свързана с риск от развитие на сърдечносъдови заболявания. И аз и той, независимо дали употребяваме или не, сме изложени на еднакъв риск от развитие на сърдечносъдово заболяване, който е 25 до 30% за всички хора. Рискът е сходен за всички ни, защото трябва да се имат предвид и други фактори.

Но да кажем, че вече имаме сърдечносъдово заболяване и получим инфаркт. И единият от нас използва снус, а другият – не. Ще бъде ли различна прогнозата? Да, тук вече има малка разлика в прогнозата. В този случай заради никотина, прогнозата ще е малко по-лоша при този, който употребява снус. Научните изследвания показват, че ако в този момент човек спре употребата на снус, прогнозата се подобрява и ефектът е бърз. От една страна снусът може да не е причина за заболяването. Но ако вече сте развили заболяването, трябва да спрете употребата на снус, защото тогава прогнозата ще е по-добра. И ние имаме добро знание защо това е така. Защото употребата на никотин води до ускоряване на сърдечния ритъм, а при спиране на уотреба той се нормализира. Като цяло, бих казал, че снусът се свързва със значително по-малък риск от развитие на заболявания, които са свързани с тютюнопушене. И ние сме уверени и е налице основание да твърдим, че тези данни за снуса са приложими и за никотиновите паучове. Защото никотиновите паучове съдържат никотин, но много по-малко токсични вещества, характерни за тютюна. Сравнението с цигарите, които горят и се пушат, показва огромна разлика в риска, свързан с употребата на никотинови паучове, спрямо риска от пушенето на цигари.

Нивата на употреба на никотин в Швеция са същите като средните нива в ЕС, но заболеваемостта от рак на белия дроб е значително по-ниска. Можете ли да посочите най-новите статистически данни за това?

Колкото по-високи са нивата на тютюнопушене, толкова по-висока е заболеваемостта от рак на белия дроб. А според данните, когато хората употребяват снус, а не пушат, рискът от рак на белия дроб намалява. Всъщност рискът е същият, като при неупотребяващите. И ако това е вярно, би трябвало в Швеция заболеваемостта от рак на белия дроб да е по-ниска от тази в Европа. И да, тя е по-ниска. Според статистическите данни Швеция има най-ниската заболеваемост от рак на белия дроб сред мъжете.

Сред мъжете?

Да, защото мъжете традиционно предпочитат снус пред цигарите. За съжаление, нивата на тютюнопушене сред жените в Швеция са същите като средните нива на тютюнопушене в Европейския съюз.

Защо?

Може би по естетически причини. Но сега, когато имаме никотинови паучове, употребата им сред жените е сходна с тази при мъжете. Разпространението на никотиновите паучове е по-равномерно и за двата пола. Това също с течение на времето ще окаже положително влияние върху заболеваемостта от рак на белия дроб и при жените. Но все още е твърде рано, защото ще трябва да минат още 20 години, преди статистиката да покаже това.

Можете ли да ни кажете, като учен, какво е въздействието на подхода за намаляване на вредата в Швеция в сравнение с други държави, където сте работили? Този подход се базира на доказателства, нали?

Бих казал, че от научна гледна точка доказателствата за снуса и никотиновите паучове са най-убедителни, защото можем да използваме епидемиологични данни от Швеция, които показват какво се е случило за период от 50 години. Тези данни са много ясни.

Като учен, аз съм убеден, че намаляването на вредните химикали и при нагреваемите тютюневи изделия и при вейповете ще доведе до събирането на сходни доказателства и изводи за намаляване на вредата. Но на този етап, за съжаление, все още няма дългосрочни доказателства. Те са по-нови и за тях не може да се използват данните за снуса, защото се употребяват по друг начин – чрез вдишване на пари. Данните, събрани в краткосрочен план обаче, ясно показват, че те също са по-добра алтернатива на цигарите. Но, разбира се, учените трябва да потвърдят всичко това с доказателства във времето напред. Аз съм сигурен, че такива доказателства ще бъдат събрани. Но сега нима трябва да продължат хората да пушат, щом добре знаят, че алтернативи на цигарите с по-малко вредни вещества вече има?

Как може разбираемо да се обяснят научните факти за вредата от пушенето на хората, които продължават да пушат? Как да се предаде посланието, че не трябва да пушат, защото това е най-вредният навик?

Най-простото обяснение е, че ние вече знаем, че димът съдържа множество вредни химически вещества. Знаем също така от данните, че всяка секунда по един пушач умира от заболяване, което е свързано с пушене. И вече разполагаме и с неоспорими данни за това, че в по-новите изделия без горене тези вещества са значително намалени или премахнати, което логично е по-добре за тези, които не се отказват напълно от тютюна и никотина.

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес