След европейските избори - какво предстои

18383
След европейските избори - какво предстои
Снимка: Getty Images/Guliver

Изборите за Европейски парламент, които се провеждат днес, бележат началото на нов петгодишен политически цикъл в ЕС с установяването на редица нови лидери.

Изборите ще предизвикат редица важни промени в ръководството в идните месеци. Франс прес прави преглед на основните дати:

22-25 май – Изборите за Европейски парламент се провеждат във всички 28 държави-членки. Над 380 милиона гласоподаватели ще изберат 751 членове на Европейския парламент, като броят на избраниците от всяка страна зависи от населението й. Германия ще избере 96 евродепутати, а малките страни-членки Люксембург и Малта – по шест.

27 май – Херман Ван Ромпой, който като президент на Европейския съвет представлява 28-те национални правителства в блока, ще бъде домакин на неофициална вечеря на лидерите на ЕС, на която ще бъдат обсъдени резултатите от изборите. Въз основа на новите правила за засилване на практиките на пряката демокрация в ЕС, лидерите трябва да вземат предвид резултатите от изборите, когато определят новия председател на Европейската комисия, изпълнителния орган на съюза.

Юни: Политическите партии преговарят за съюзи с цел създаване на основните групи в Европейския парламент. За получаване на официално признание дадена партия трябва да има минимум 25 евродепутати, избрани от поне седем държави членки.

1-3 юли: На първото заседание на парламента ще бъде избран негов председател. За да бъде избран, даден кандидат трябва да получи абсолютно мнозинство в парламента.

14-17 юли: Ще бъде избран наследникът на настоящия председател на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Кандидати са Жан-Клод Юнкер (ЕНП), Мартин Шулц (ПЕС), Ги Верховстад (АЛДЕ), Скра Келер (Зелените) и Алексис Ципрас (Европейска лява партия)

След работа в Европейския съвет 28-те държавни и правителствени ръководители ще внесат в парламента името на човека, който са избрали за председател на Комисията. Кандидатът трябва да получи подкрепата на мнозинството или на 376 евродепутати. Ако той бъде отхвърлен, Съветът има срок от един месец да предложи друго име.

След като бъде избрана Европейската комисия, държавите членки работят с председателя/ката, за да определят останалите 27 европейски комисари – по един от всяка държава членка.

Септември: Провеждат се заседания на парламента за изслушване на новите комисари, включително за ключовата позиция върховен представител, който наблюдава външната политика на ЕС. Имало е случаи в миналото на отхвърляне на кандидати от парламента или на промяна на техния ресор.

Октомври: Председателят на новата Европейска комисия представя новия си екип пред парламента за одобрение и очертава политическите й цели.

Ноември: Лидерите на държавите-членки на ЕС избират заместник на Ван Ромпой като президент на влиятелния Европейски съвет.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа