След изборите: Исландия е първата страна в Европа с женско мнозинство в парламента
От 63 места в парламента 33 ще са заети от жени, или 52%, показват прогнозите въз основа на крайните резултати днес.
Никоя друга европейска държава няма повече от 50% жени законодатели, като Швеция е най-близо с 47%, според данните, събрани от Световната банка. Пет други държави по света в момента имат парламенти, в които жените заемат поне половината места, според Междупарламентарния съюз: Руанда (61%), Куба (53%), Никарагуа (51%) и Мексико и Обединените арабски емирства (50%).
Партията за независимостта води на предсрочните избори в Исландия
Партията за независимостта получи най-голям брой гласове на предсрочните парламентарни избори в Исландия в събота. Това сочат резултат...
За разлика от някои други страни, Исландия няма законови квоти за представителство на жените в парламента, въпреки че някои партии изискват минималния брой кандидати да са жени.
Скандинавската страна отдавна е пионер в равенството между половете и правата на жените и оглавява класацията на Световния икономически форум за най-егалитарните страни за последните 12 години. Исландия беше и първата страна, избрала жена за президент през 1980 г.
Въпреки че лявата и дясна коалиция на премиера Катрин Якобсдотир спечели мнозинство при гласуването в събота, остава да се види дали трите партии ще продължат да управляват заедно. Коалицията донесе на Исландия четири години стабилност след десетилетие на политическа криза, но движението Ляво-Зелено на Якобсдотир се оказа отслабено, след като загуби позиции пред своите десни партньори, прокламиращи силни демонстрации.
Движението Ляво-Зелено, консервативната Партия за независимост и дясноцентристката Прогресивна партия заедно спечелиха 37 от 63 места в парламента, спрямо 33-те, които заемаха преди гласуването.
Вижте Исландия: по-малко работа, по-щастливи хора
Нека уточним още в самото начало: Исландия не е въвела четиридневната работна седмица навсякъде. Но работното време на много служители ...
Самото движение спечели само 8 места, три по-малко в сравнение с 2017 г., което повдигна въпроси относно бъдещето на Якобсдотир като премиер.
Най-голяма партия остана Партията за независимост, чийто лидер Бенедиктсон - настоящият финансов министър и бивш премиер - се грижи за работата на Якобсдотир. Той спечели почти четвърт гласове и се задържа на своите 16 места. Но големият победител на изборите беше дясноцентристката Прогресивна партия, която спечели 5 места, до 13.
Дълбокото обществено недоверие към политиците на фона на повтарящи се скандали изпрати исландците на избори пет пъти от 2007 до 2017 г. Това е едва вторият път от 2008 г. насам, когато правителството стига до края на четиригодишния си мандат и за първи път от 2003 г. запазва мнозинството си.
Широко популярна по време на четиригодишния си мандат, Якобсдотир въведе прогресивна система за облагане на доходите, увеличи бюджета за социални жилища и удължи родителския отпуск и за двамата родители. Тя също беше приветствана за справянето си с кризата Covid-19, като само 33 смъртни случая в страната са регистрирани на 370 000 заболели.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЕВРОПА:
Путин загрижен за Афганистан: Ситуацията след изтеглянето на американците не се подобрява
ВИДЕО: Милицията в Москва не иска да чува песента "Всичко ще бъде наред"
Германия ще изпрати първия батальон "Леопард 2" до април
Москва обяви колко хиляди са се отказали от руско гражданство през 2022 г.
Зеленски: За мен е чест да съм първият украински президент с аудиенция при крал Чарлз III (СНИМКИ)
Пореден пожар в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
Зеленски в Бъкингамския дворец: Благодаря ви предварително за мощните самолети (ВИДЕО)
Разследващи: Има индикации, че Путин е осигурил ракетата, свалила полет MH17
След "Катаргейт": Европарламентът налага забрана, свързана с лобирането
Редактор:
Елена Страхилова