На 15 юли украинският парламент - Върховната рада - гласува „за“ ратифицирането на Споразумението за създаване на Специален трибунал за престъплението агресия срещу Украйна. Това заяви министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха. От 338 депутати 323 гласуваха "за", а останалите 15 се въздържаха. Няма нито един против и това означава, че е изпълнена последната официална стъпка от страна на Киев за трибунала срещу диктатора Владимир Путин и други руски държавни служители.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че на 1 юли е подписал документите за ратифициране на споразумението за създаване на специален трибунал. То бе подписано между Украйна и Съвета на Европа и "сега трябва да бъде незабавно ратифицирано, за да започне процесът на реално създаване на трибунала", написа тогава държавният глава в социалните мрежи.
"Благодарен съм на всички народни представители за тази единодушна подкрепа. Движим се напред с бързи темпове. На 25 юни в Страсбург президентът на Украйна Володимир Зеленски и генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе подписаха това споразумение. А сега то вече е ратифицирано“, написа Андрий Сибиха, цитиран от пресцентъра на украинското посолство у нас.
Още: Трибунал за Путин: Зеленски с важна стъпка, украинският парламент е на ход
Снимка: president.gov.ua
Сибиха благодари на Министерството на външните работи на Украйна, Офиса на Президента, Върховната рада и на множество народни представители.
Каква ще е ролята на специалния трибунал?
"Специалният трибунал има за цел осъществяването на правосъдие чрез подвеждане под отговорност на онези, които носят най-голяма отговорност за това най-тежко международно престъпление, извършено срещу Украйна. Това се случва по времето на постоянните нарушения на нормите на международното право от страна на Русия във войната срещу Украйна", обявиха от посолството.
Към работата по създаването на Специалния трибунал се присъединиха 39 държави, ЕС и Съветът на Европа. Подготовката продължи повече от две години. По време на работата по създаването на трибунала бе взет предвид опитът на Нюрнбергския и Токийския трибунал, Трибунала за бивша Югославия и Международния наказателен съд.
Още: Зеленски и Съветът на Европа заедно стартират специалния трибунал за Путин
На 9 май тази година в украинския град Лвов коалиция от държави официално подкрепи създаването на Специалния трибунал. Той ще сътрудничи и с Международния наказателен съд. Производствата могат да се разследват паралелно от двете институции, без да се намесват взаимно в работата им.
„Отговорността на руските престъпници трябва да бъде неизбежна. От военно-политическото ръководство до всеки отделен руски окупатор. От престъплението агресия до всички производни зверства - военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид“, заяви Андрий Сибиха.
Трибуналът ще е с мандат да преследва диктатора Владимир Путин и други високопоставени руски служители.
Международният наказателен съд (МНС) е компетентен да разследва военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид в Украйна. Понастоящем обаче МНС не може да разгледа престъплението агресия в този случай поради ограничения в юрисдикцията. Специалният трибунал ще запълни тази празнина, обявиха от Съвета на Европа.
Още: Съюзниците одобриха трибунал за преследване на Путин и останалите руски лидери (СНИМКИ, ВИДЕО)