Тръмп има лесно решение - трябва да построи стена между Русия и Украйна

02 май 2025, 16:00 часа • 6145 | прочитания

Президентът Доналд Тръмп вярва в ефективността на граничните стени. "Стените работят" каза той, оставайки твърдо решен да завърши строителството на стената на южната граница на САЩ, която демократите блокираха по време на първия му мандат. Тогава ето още една идея за него - президентът на САЩ може да построи стена между Русия и Украйна по примера на Полша. 

Източният щит на Полша

Полша в момента строи стена по цялата си 400-километрова граница с Русия и съюзника й Беларус. Полските власти са се поучили от руската инвазия в Украйна и са проектирали гранична бариера, специално предназначена да спре руската армия. Проектът, наречен "Източен щит", стартира през октомври 2024 г. и включва комбинирани физически бариери с усъвършенствани технологии за наблюдение.

Физическата бариера представлява стоманена стена, подсилена с бодлива тел, и дълбок противотанков ров. Зад рова са разположени 200 метра противотанкови препятствия и минни полета, а още по-нататък окопи, от които полските и натовските войски ще могат да обстрелват настъпващия враг.

Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви

Следват изкуствено блато и дренажен ров, след това бункери с оръдейни кули и подземни убежища, където цивилни могат да се укрият в случай на военни действия. Тези впечатляващи физически укрепления ще бъдат подсилени и от високотехнологични елементи, невидими с невъоръжено око, пише колумнистът на "Вашингтон пост" Марк Тийсен.

Освен това Полша изгражда базови станции по границата, оборудвани със сложни системи за ранно предупреждение, които ще събират разузнавателна информация, информация от акустични сензори и изображения от сателити, самолети и дронове. Те ще служат като центрове, от които ще се идентифицират настъпващите руски войски и ще бъдат отблъсквани с помощта на кинетични оръжия, системи за електронна война и дронове.

Всичко това е подсилено с платформи за разузнаване, задвижвани от изкуствен интелект, както и от четири "аеростатни" системи, състоящи се от радари, прикрепени към масивни привързани дирижабли, носещи се на няколко километра над границата. Те са поръчани от САЩ и ще осигуряват наблюдение на стотици километри.

Колумнистът смята, че ако Полша може да изгради такава сложна бариера, предназначена да възпира руската армия, тогава "със сигурност можем да помогнем на Украйна да изгради подобна система по протежение на зоната, която предстои да бъде демилитаризирана".

Още: 100 дни провал: Тръмп се отказва от ролята на посредник в мирните преговори в Украйна

Сравнително евтино

Проектът, предвид предимствата му, ще бъде сравнително евтин. Полша е похарчила около 2,5 милиарда долара за защита на границата си, така че цената на подобна инженерна конструкция по фронтовата линия в Украйна не би трябвало да е значително по-висока.

"В сравнение с 50-те милиарда долара, които Украйна иска да похарчи за американски оръжия, граничната стена може да е най-рентабилният начин за гарантиране на следвоенната ѝ сигурност", смята Тийсен.

Важен момент е, че стената между Украйна и Русия няма да се налага да се плаща от американските данъкоплатци. Всъщност, Тръмп би могъл да помогне на Украйна да я изгради, използвайки същите директни заеми за чуждестранно военно финансиране, които Полша използва за изграждането на ключови елементи на "Източния щит".

Украйна би могла да използва и част от 50-те милиарда долара заеми от страните от Г-7, финансирани от лихвите по замразените руски активи. Или, със съгласието на Европейския съюз, може да се използват самите активи.  

Още: Ще държим "лошите актьори" извън Украйна: Тръмп със знакови думи и F-16 (ОБЗОР - ВИДЕО)

Някои украинци вероятно няма да харесат символиката на стената, разделяща свободните и окупираните територии на страната им, тъй като тя наподобява съвременна "желязна завеса", пише колумнистът. Но припомня, че някои поляци също имат подобни резерви за проекта "Източен щит". Само че, както обясни полският президент Анджей Дуда миналата година, "ако сигурността на моите сънародници зависи от това Желязната завеса да бъде издигната отново, тогава добре, стига да сме откъм свободната страна".

100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес