Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Нов вирус е най-вероятната причина за мистериозно чернодробно заболяване при децата

26 юли 2022, 05:41 часа • 5175 прочитания

Учени смятат, че са открили най-вероятната причина за мистериозните и понякога смъртоносни случаи на хепатит при малки деца, което ги накара да отхвърлят COVID-19 като възможна теория.

Новият вирус е идентифициран в 96 % от случаите, анализирани в две отделни проучвания: едно в Шотландия и друго в Обединеното кралство, в сравнение със само 4 %, открити в множество контролни случаи.

Учените смятат, че заразяването с този вирус, наречен инфекция с адено-асоцииран вирус 2 (част от семейството на парвовирусите), по някакъв начин е причинило тези необичайни струпвания на случаи: или чрез коинфекция с друг вирус, или евентуално самостоятелно, съобщава Politico.

Те почти изключват COVID-19 като причина. "Много малко вероятно е това да е свързано с COVID-19", каза Ема Томсън, старши автор на шотландското проучване, по време на брифинг за журналисти.

Тя заяви, че около две трети от изследваните деца поради предишна инфекция са имали антитела срещу коронавирус - ниво, подобно на това на общото население. А фактът, че случаите на хепатит се появяват две години след началото на пандемията, също не съответства на теорията за COVID, каза тя.

Към 12 юли в 35 държави са регистрирани над 1000 случая на необясним хепатит, които са довели до 22 смъртни случая. В Обединеното кралство не са регистрирани смъртни случаи, а при 12 деца се е наложила чернодробна трансплантация.

Инфекцията с адено-асоцииран вирус 2, или AAV2, заразява повечето хора до 10-годишна възраст, но обикновено не се свързва с човешки заболявания, казва Томсън, клиничен професор и консултант по инфекциозни болести в Центъра за вирусни изследвания към MRC и Университета в Глазгоу.

Освен това AAV2 изисква заразяване с друг вирус, известен като "помощен вирус", за да може да се възпроизвежда, казва Томсън.

Тъй като вълната от случаи на мистериозен хепатит достига своя връх около две седмици след големия скок на случаите на аденовирус, учените смятат, че причината може да е тази коинфекция. В проучванията 86% от децата са били заразени с аденовирус. Малка част от тях са имали и херпесна вирусна инфекция.

Освен това шотландското проучване открива възможен генетичен рисков фактор, като 17 от 20-те изследвани случая са имали специфичен ген (DRB1 04:01), което е много по-високо от нивото на популацията от 16%. Този ген би могъл да идентифицира най-податливите, но са необходими допълнителни изследвания.

Учените от Университета в Глазгоу, болницата "Грейт Ормонд Стрийт" и Института за детско здраве "Грейт Ормонд Стрийт" към Университетския колеж в Лондон призовават за допълнителни международни проучвания, които да потвърдят техните хипотези.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес