Някои високопоставени европейски служители, включително такива от Германия, настояват за отказ от "войнствената" стратегия в диалога с Москва, според "Блумбърг".
Още: "Ще дойде време, когато ще ги ударим": Руски генерал заплаши Полша (ВИДЕО)
На фона на разработването на нова стратегия на ЕС за Русия, която трябва да бъде представена през март 2021 г., някои високопоставени европейски служители, включително от Германия, в частни преговори настояват за преход към "по-малко войнствен" тон в диалога с Москва, съобщава медията, позовавайки се на свои източници.
Други членове на ЕС са убедени, че смекчаването на позицията към Кремъл само ще влоши ситуацията, се казва в доклада.
Според агенцията посланикът на ЕС в Москва - германският адвокат и дипломат Маркус Едерер - по време на вечеря с върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел и други висши европейски служители на 8 март е настоял, че строгият подход към Русия е "остарял" и прекалено свързан с украинския конфликт.
Още: "Няма го дори в страни от третия свят": Огромно недоволство от ергенския данък на Мицкоски
Още: Украйна подпали завод край Белгород, Русия рани цивилни в родния град на Зеленски (ВИДЕО)
Говорителят на Борел Набила Масдрали отказа да коментира тази среща, като отбеляза, че външните министри на страните-членки на ЕС са съгласни, че петте основни принципа (в отношенията с Русия) остават актуални, както и „необходимостта от прилагане на широк подход за противодействие на Русия, сдържането й, както и за взаимодействие с нея, когато е необходимо."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп се обади на Зеленски след "разочарованието" от Путин: Какво си казаха?
Още: Антикорупционната комисия нахлу в дома на бивш украински военен министър
Пет принципа на отношенията на ЕС с Русия
Петте основни принципа в отношенията с Русия означават пълно прилагане на мирните споразумения, слагане край на мащабните военни действия в Източна Украйна, укрепване на връзките с бившите съседи на Русия в Съветския съюз, противодействие на заплахите от Русия, както и селективно сътрудничество с Руската федерация по теми като борбата с тероризма.
Предложения за обсъждане на възможности за „селективно сътрудничество с Русия“ са били изслушани и на срещата на посланиците на страните членки на ЕС на 10 март, според "Блумбърг". По-специално Германия би искала да превърне защитата на климата в една от областите за съвместна работа, докато Италия подкрепя икономическото сътрудничество. Възможно е подобни варианти да бъдат обсъдени на срещата на върха на ЕС, която ще се проведе на 25-26 март.
Още: Таксиметров шофьор е блъснал протестиращи в Сърбия (ВИДЕО)
Още: Мащабен срив на тока в Чехия: Транспортът спря, хора останаха в асансьорите
През февруари Жозеп Борел беше силно критикуван в ЕС за решението си да отиде в Москва, въпреки ситуацията около ареста на опозиционния политик Алексей Навални. Недоволството на мнозина в Европейския съюз беше предизвикано и от факта, че Борел не даде остър отговор на думите на руския външен министър Сергей Лавров, че ЕС е „ненадежден партньор“ за Русия.