В ЕС обсъждат смекчаване на тона към Русия

14 март 2021, 10:45 часа 2399 прочитания

Някои високопоставени европейски служители, включително такива от Германия, настояват за отказ от "войнствената" стратегия в диалога с Москва, според "Блумбърг".

Още: "Ще дойде време, когато ще ги ударим": Руски генерал заплаши Полша (ВИДЕО)

Още: Украинско предупреждение за НАТО заради Путин: Или победа с най-старата бойна философия, или война в Европа

На фона на разработването на нова стратегия на ЕС за Русия, която трябва да бъде представена през март 2021 г., някои високопоставени европейски служители, включително от Германия, в частни преговори настояват за преход към "по-малко войнствен" тон в диалога с Москва, съобщава медията, позовавайки се на свои източници.

Други членове на ЕС са убедени, че смекчаването на позицията към Кремъл само ще влоши ситуацията, се казва в доклада.

Според агенцията посланикът на ЕС в Москва - германският адвокат и дипломат Маркус Едерер - по време на вечеря с върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел и други висши европейски служители на 8 март е настоял, че строгият подход към Русия е "остарял" и прекалено свързан с украинския конфликт.

Още: "Няма го дори в страни от третия свят": Огромно недоволство от ергенския данък на Мицкоски

Още: Украйна подпали завод край Белгород, Русия рани цивилни в родния град на Зеленски (ВИДЕО)

Говорителят на Борел Набила Масдрали отказа да коментира тази среща, като отбеляза, че външните министри на страните-членки на ЕС са съгласни, че петте основни принципа (в отношенията с Русия) остават актуални, както и „необходимостта от прилагане на широк подход за противодействие на Русия, сдържането й, както и за взаимодействие с нея, когато е необходимо."

Пет принципа на отношенията на ЕС с Русия

Петте основни принципа в отношенията с Русия означават пълно прилагане на мирните споразумения, слагане край на мащабните военни действия в Източна Украйна, укрепване на връзките с бившите съседи на Русия в Съветския съюз, противодействие на заплахите от Русия, както и селективно сътрудничество с Руската федерация по теми като борбата с тероризма.

Предложения за обсъждане на възможности за „селективно сътрудничество с Русия“ са били изслушани и на срещата на посланиците на страните членки на ЕС на 10 март, според "Блумбърг". По-специално Германия би искала да превърне защитата на климата в една от областите за съвместна работа, докато Италия подкрепя икономическото сътрудничество. Възможно е подобни варианти да бъдат обсъдени на срещата на върха на ЕС, която ще се проведе на 25-26 март.

Още: Таксиметров шофьор е блъснал протестиращи в Сърбия (ВИДЕО)

Още: Мащабен срив на тока в Чехия: Транспортът спря, хора останаха в асансьорите

През февруари Жозеп Борел беше силно критикуван в ЕС за решението си да отиде в Москва, въпреки ситуацията около ареста на опозиционния политик Алексей Навални. Недоволството на мнозина в Европейския съюз беше предизвикано и от факта, че Борел не даде остър отговор на думите на руския външен министър Сергей Лавров, че ЕС е „ненадежден партньор“ за Русия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес