Вашингтон: ЕК поиска България да спре „Южен поток“, а не САЩ

3774
Вашингтон: ЕК поиска България да спре „Южен поток“, а не САЩ
Снимка: Gettyimages

САЩ нямаха никаква роля при вземането на решение за изграждането на проекта за газопровод „Южен поток“. Решението за спирането му дойде от Европейската комисия (ЕК). Тя помоли България да спре изграждането на „Южен поток“, за да може той да отговаря на Третия енергиен пакет и правилата, които са валидни в Европейския съюз (ЕС). Това каза бившият посланик на САЩ в Сърбия Мери Уорлик в Белград.

Зависимостта на Южна и Централна Европа от един източник на природен газ е видима. По тази причина е необходимо да бъдат направени промени - да има различни източници, посоки и начини на снабдяване. Само така ще се стигне до сигурност в енергийния сектор, заявява Мери Уорлик пред проправителственото издание „Политика“.

Новак: За нас "Южен поток" няма

Русия не обмисля възможността за строителство на газопровода "Южен поток" по дъното на Черно море и през България, стана ясно от изказв...

По въпроса за съживяването на „Южен поток“ американският заместник-помощник държавен секретар каза следното: „Когато говорим по този въпрос, той обхваща изграждането на повече нови газопроводи в Европа. Въпросът е дали те наистина отговарят на нуждите за диверсификация. Всеки нов газопровод означава нова инфраструктура и изисква много пари. Ние не вярваме, че „Южен поток“, „Турски поток“ или „Северен поток“ ще направят това. От друга страна разбираме, че руският газ е много важен за Европа и потребителите зависят от него. По-добре е да се обсъждат газопроводи, които не са достатъчно използвани и вече съществуват, вместо да говорим за нови. Чрез съществуващите ще се доставя газ от други посоки и източници до крайния потребител. Много преди да чакаме изграждането на нови. Освен това Сърбия се ангажира да спазва правилата на Третия енергиен пакет и тя е длъжна да го спазва“.

„Когато говорим за диверсификация, ние имаме предвид най-вече различните видове, източници на енергия и маршрути, през които тази енергия стига до крайния потребител. Когато говорим за видовете енергия не мисля само за природния газ, но и за тока. Специално имаме предвид възобновяемите източници и усилията, които се правят за повече инвестиции в тях. Това е важен сектор за Сърбия, защото вашата страна има задължение до 2020 г. да получава 27% от енергията си от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). В момент, когато Сърбия получава газ само от една посока през Украйна приоритет на страната трябва да бъде свързването ѝ с български газопровод. Трябва да се разглежда възможността за получаването на втечнен природен газ от Америка и Австралия. Алтернатива на газовите доставки са ВЕИ“, подчертава многократно Уорлик.

На въпрос доколко е реално втечнен природен газ да дойде до Хърватия, а оттам да потече до Сърбия, американският дипломат отговори, че в момента на пазара има значително количество от този газ и то не само от САЩ, но и от Австралия и други държави. Съотношението предлагане-търсене е решаващ фактор в този бизнес. Съществуват терминали за прехвърлянето на този газ в Европа. Такива мощности съществуват и в Гърция, както и идея за изграждането на още един терминал за ВПГ в Дедеагач, който представлява интерес за Сърбия и региона. САЩ и ЕС мощно подкрепят изграждането на терминал на хърватския остров Крък, защото с тази газ ще се снабдява част от Европа и региона, пише БГНЕС.

Според Уорлик в Сърбия трябва да бъдат извършени реформи за привличането на нови инвестиции в енергетиката и преди всичко във ВЕИ, където Сърбия има голям потенциал – вятър, биомаса, слънчева енергетика, ВЕЦ-ове. Ако Сърбия използва тези ресурси, това ще ѝ помогне значително.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Под носа на Шойгу: Украинците взривиха руски хеликоптер на летище в Москва (ВИДЕО)

Фицо с опит да превземе медиите: Словашките журналисти протестират в ефир (ВИДЕО)

Аналена Бербок на тайна среща със Столтенберг: Обсъждат Украйна (СНИМКИ)

Два от конете, избягали в Лондон, са в тежко състояние

Проект за малки модулни ядрени реактори: ЕК одобри 300 млн. евро френско финансиране

Арестуваха журналист на Forbes в Русия

Франция иска от Гърция системи за ПВО Crotale, за да покрие небето над Париж по време на Олимпиадата

Заради безмилостните наводнения: Повече от 22 000 души са евакуирани от Тюменска и Оренбургска област

Швейцария ще отпусне нови 5,5 млрд. долара за Украйна

В годишнината на Чернобилската авария, Зеленски призова да се окаже натиск върху Русия да освободи АЕЦ Запорожие

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com