Все повече: В кои европейски държави е позволена асистирана смърт 

29 ноември 2024, 10:22 часа • 777 | прочитания

Британските законодатели ще обсъдят нов законопроект за легализиране на асистираната смърт в Англия и Уелс, който предизвика загриженост сред опонентите на проекта, относно последиците от него. В Европа няколко държави вече позволяват на неизлечимо болните да получат помощ, за да сложат край на живота си. Ето кои са те. 

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)

Жените прибягват към евтаназия по-често от мъжете

Нидерландия

През 2002 г. Нидерландия стана първата страна в света, която узакони активната евтаназия, при която лекари прилагат смъртоносни дози лекарства на пациенти, страдащи от нелечимо заболяване. Тя също така узакони асистираното самоубийство, при което пациентите могат да получат помощ, за да отнемат живота си доброволно. В нидерландския закон се казва, че пациентът трябва да изпитва „непоносимо страдание без изгледи за подобрение“ и да е поискал да умре по начин, който е „доброволен, добре обмислен и с пълно убеждение“.  През 2012 г. Нидерландия разшири обхвата на закона, за да разреши евтаназията на деца над 12 години, които страдат много, при условие че имат родителско съгласие, а през 2020 г. - и на пациенти с тежка деменция, ако пациентът е поискал процедурата, докато все още е бил психически здрав.  През 2023 г. нидерландското правителство одобри след дългогодишни дебати евтаназията и за деца под 12 години, като разреши смърт по милост за малолетни и непълнолетни, страдащи „непоносимо и без надежда“. 

Още: Великобритания обмисля узаконяване на асистираната смърт

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Снимка: iStock

Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера

Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия

Белгия, Люксембург, Испания, Португалия

Белгия е втората страна, която приема евтаназията и асистираното самоубийство през 2002 г., с подобни уговорки като нидерландските. През 2009 г. Люксембург декриминализира евтаназията и асистираната смърт. Испания през 2021 г. разреши евтаназията и самоубийството с медицинска помощ за хора с тежко и нелечимо заболяване, последвана от Португалия през 2023 г.

Още: За първи път: Жена избра смъртта в капсула за самоубийство (ВИДЕО И СНИМКИ)

Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"

Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия

Швейцария

Швейцария, която забранява евтаназията, от десетилетия разрешава асистираното самоубийство, което я превръща в дестинация за пациенти от цяла Европа, търсещи помощ, за да сложат край на страданията си. Разрастването на така наречения „самоубийствен туризъм“ предизвика много размисли в Швейцария, но през 2011 г. властите решиха да не ограничават тази практика, припомня БГНЕС.

Австрия

Съседна Австрия, твърдо католическа държава, също легализира асистираното самоубийство през 2022 г., след като конституционният й съд постанови, че страната нарушава основните права на гражданите със забраната. В Италия, където асистираното самоубийство противоречи на закона, конституционният съд разреши изключение през 2019 г. Съдът постанови, че невинаги трябва да е наказуемо да се помогне на човек с „непоносимо“ физическо или психическо страдание да извърши самоубийство.

Още: Първата британска двойка, която ще се самоубие в специална капсула, ще бъде заснета на видео

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес