Захариева: Европа ще работи за "стратегическа автономност"

02 юни 2020, 09:29 часа 1867 прочитания

Кризата с коронавируса показа няколко неща. Трябва да обединим усилия в проучванията и създаването на лекаства и ваксини на европейско ниво, защото не е по силите на никоя държава самостоятелно да ги разработи. Ключови производства са изведени от ЕС – над 70 % от произвежданите антибиотици и предпазни средства са концентрирани в една държава – Китай. Няма значение коя е държавата – тя е една и е извън ЕС. Това е абсурдно. Трябва ни "стратегическа автономност" – това е новият термин, новата цел на Европа. Това каза пред БНТ външният министър Екатерина Захариева.

Още: Политолог за скандала в ПП: Не може да си говориш за пари и комисионни, това е абсурдно

Още: Тошко Йорданов към младите лекари: Ако не искате да работите, ще вкараме специалисти отвън за 500 долара

Тя отново подчерта и друг извод от пандемията е, че икономическите последици за ЕС ще са по-тежки от кризата през 2009г. Затова и спасителният план на ЕК е толкова амбициозен, обясни Захариева.

Почти 12 млрд. евро за България. Кой колко получава в ЕС от фонда за възстановяване

От 700 млрд. евро пакет, 500 са грантове, а 200 - кредити. Истината е, че България е една от държавите, която ще получи най-голям процент спрямо БВП - 21%, само Хърватия ще получи по-голяма помощ. От предвидените за нас 15 млрд. евро, страната ни ще трябва да върне едва 3,3 млрд. евро. Срокт за връщане е за голям период от време - 30 години, и започва да тече от 2028 г. Този инструмент трябва да заработи, колкото се може по-бързо, категорична беше първият дипломат на България.

Още: Вече е ясно кога депутатите ще гласуват вота на недоверие

Още: Настроенията преди вота на недоверие: ПП-ДБ изглежда няма да го подкрепят

Средствата ще се разходват след предварително разработен план, който отговаря на приоритетите на ЕК и след изрично одобрение от комисията, подчерта Захариева.

"Истината е, че има държави, които не са убедени в планът за възстановяване, предложен от ЕК. Ако няма солидарност, няма да се възстановим бързо. Толкова са свързани държавите, че ето Швеция не спря работа, но в момента икономиката им е силно пострадала, заради свързаността им с Европа", обясни тя.

Възстановяването започна

Постепенно от около 2 седмици започна плавното и с премерен риск възстановяване на предвижването в Европа. Първо със съседни държави, сега с държави със сходен риск от заразяване. Надявам се след 15 юни напълно да се възстанови свободното придвижване в ЕС и страните от Шенгенското пространство. От вчера премахнахме и 14-дневната карантина за 29 държави, остава, разбира се, лекарската преценка, коментира Захариева.

Още: Петър Чолаков: Пеевски и Борисов заедно си разпределят порциите

Още: "Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат": Кметът на "Младост" за "кадровите банки" в ПП

Първият етап от възстановяването беше премахването на карантината за краткосрочни пътувания за бизнеса. За съжаление,  се забавиха и някои инвестиции в България. Някои семейства бяха разделени за 2 месеца. Сега втори етап е премахването на карантината за граждани, каза още тя.

Историческият спор със Северна Македония

Най-голямата крачка назад беше спирането на работата на Комисията – по тяхно желание заради изборите. Техният председател каза, че обществото им трудно ще приеме постигнатите от нея компромиси. Тя не трябваше да е политическа, а съставена от историци. Аз не приемам този аргумент. Ние имахме избори миналата година, но и през ум не ни мина да спрем работата й. Нашите експерти в комисията не са политици, те са историци, подчерта външният ни министър.

Две са причините за реакцията на политиците в Северна Македония и спирането на работата на Комисията, която трябва да реши историческото минало на двете държави.

"Първата е изборите, за съжаление при поредни избори наблюдаваме антибългарска кампания. Националистическият подход, който те си мислят, че още работи, няма бъдеще. Ако искаш да станеш демократична държава, част демократична структура, не трябва и през ум да ти минава това. Още повече, насочен към приятелски настроена съседна държава.", коментира Захариева.

Втората причина е категоричната позиция на България, че те трябва да се придържат към договора за добросъседство, ясно подчертана от декларацията на депутатите в Народното събрание миналата година.

В същото време Европа не обърна гръб на Западните Балкани, напротив. "6-те държави от Западните Балкани са заобиколени от държави-членки от ЕС. На никой друг по време на кризата ЕС не е дал толкова много финансова помощ. В най-голямата криза ЕС им протегна ръка, а разширяването остава приоритет. Мен много ме радва, че успяхме да постигнем нашата цел и Западните Балкани не останаха само приоритет по време на българското председателство на ЕС", заяви Захариева.

Провокациите на Русия за 24 май.

Не е приемлива подобна позиция. Това е старобългарски де факто. Не за първи път по повод 24 май се случва подобна провокация – като че ли три пъти на различни нива се случиха тези неща. Гордея се от българските учени, които реагираха веднага и това беше много по-силният и бърз отговор, отколкото ако беше реагирало само Външно министерство. Това са провокации, които не помагат за отношенията между народите. Спасяването на евреите е една от нашите гордости. Червената армия няма как да ги е спасила на хиляди километри от тук. Това е постижение на българите. Същото е и по отношение на азбуката – повод на национална гордост, каза Захариева.

Мястото на ЕС в конфликта между САЩ и Китай

Пандемията просто ускори процесите в съществуващото напрежение между САЩ и Китай. Първо, Европа не трябва да е заложник в тази игра и в това напрежение. Това не трябва да води и до натягане на отношенията на Европа с една от двете сили – Китай или САЩ. Този месец има важни срещи на лидерите. Трябва да говорим честно с Китай – те са наш партньор, но и наш конкурент. Никой няма да спечели от една търговска война. Трябва да настояваме за две неща: да завършим споразумението за търговия, което вече 7-ма година обсъждаме и да настояваме Китай да поеме конкретни ангажименти за околната среда след споразумението за климата в Париж. ЕС може да е медиатор в напрежението между САЩ и Китай, каза Екатерина Захариева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес