Една от големите опорки на режима на руския диктатор Владимир Путин за генезиса на войната в Украйна - че Москва е нахлула, за да защити рускоговорещите украинци - рухна с пълна сила в ново социологическо проучване. Изследването на базирания в Киев мозъчен тръст Център Разумков, работещ в сътрудничество с Киевския форум за сигурност, показва, че огромно мнозинство от тези хора виждат Руската федерация в негативна светлина.
В проучването, проведено между 24 април и 4 май 2025 г., са анкетирани 2021 украински граждани на възраст над 18 години в териториите под контрола на правителството в Киев. Само 11% от респондентите са заявили, че говорят предимно руски език у дома. От тях 82% са посочили, че имат отрицателно мнение за Русия.
Още: Урок за българчета: История, познание или пропагандата на Кремъл се насажда в умовете им? (ВИДЕО)
Кремълската пропаганда за рускоговорещите украинци
Резултатите идват в период, в който Москва продължава да се позовава на предполагаемото тежко положение на рускоговорещите общности, за да оправдае пълномащабното си нахлуване от февруари 2022 г. Данните обаче сочат, че тази версия е отхвърляна от тези, които Кремъл твърди, че защитава.
На 23 май руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва "не може да остави" рускоезичните жители в контролираните от Киев райони и ще ги "защити".
Снимка: iStock
Рускоезичните общности в Украйна с добро мнение за Запада
Едва 13% от рускоезичните респонденти поддържат благоприятно мнение за Русия. На западните държави те гледат с добро око - например 79% от анкетираните виждат положително Франция, а 75% смятат същото за Обединеното кралство.
Проучването установява също, че 42% от анкетираните определят европейския модел на социално развитие като най-привлекателен. Само 6% изразяват предпочитание към руския модел, което допълнително подкопава реториката на Кремъл за културно и политическо сближаване.
Доверието в украинската армия
Подкрепата за украинската армия остава устойчива. Около 81,5% от анкетираните са заявили, че имат доверие във Въоръжените сили на Украйна, което е отражение на устойчивото обществено доверие въпреки продължаващите руски атаки. Само 14% изразяват недоверие.
Преди войната много от градовете, които сега са опустошени от руските нападения и окупацията - Мариупол, Харков, Северодонецк - бяха предимно рускоезични. Вместо защита тези региони преживяха масово разселване, принудителни депортации и безразборни бомбардировки от страна на руските сили.
Снимка: Getty Images
Още: Окончателно в Русия: Без училище за деца на мигранти, които не знаят руски език
Промяна в езиковата култура
Войната е катализирала и национална промяна в използването на езика. Според проучване на Rating Group от 2024 г. 70% от украинците говорят изключително или предимно на украински у дома - в сравнение с 50% през 2015 г. и 46% през 2006 г., предава Kyiv Independent.
През 2014 г., непосредствено след незаконното анексиране на Крим от страна на Русия, отделно проучване на Rating Group показа, че 56% от украинците вече са против това на руския език да бъде предоставен статут на втори държавен език.
Още: Езикът на агресора отстъпва: Путин успя да откаже украинците от руския