След като зетят на Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, сключи сделка за инвестиция от 1,4 милиарда долара за превръщането на Сазани – най-големият остров в Албания, в луксозен курорт, той сподели дигитални макети на природния резерват, преобразен от редици апартаменти със стъклени фасади и безкрайни басейни. Изображенията напомнят за странната визия на Тръмп, генерирана от изкуствен интелект, за „Ривиера Газа“, показваща курорт, построен върху земята, която сега тъне в руини, пише в свой репортаж от Албания лявото американско издание Jacobin.com.
И все пак двата проекта са свързани с повече от сходни безвкусни визии за лукс. Affinity Partners, инвестиционният инструмент, чрез който Кушнер купува Сазани, е създаден, за да използва саудитски пари за взаимни инвестиции между Израел и арабския свят. А Албания – бедна европейска страна с мюсюлманска идентичност и жажда за западна интеграция, е ключово парче от пъзела.
Още: Зетят на Тръмп ще строи курорти в Албания
Както подсказва мегапроектът „Сазани“, албанският суверенитет и геополитическа лоялност все повече са за продажба – и Израел е на първа линия след Кушнер. Като предлага пространство не само за развитието на „Сазани“, но и за спонсорирани от Израел детски градини, здравни центрове и проекти за изкуствен интелект, свързани с Израел ирански опозиционни бойци и дори за евентуална произраелска мюсюлманска микродържава, албанският премиер Еди Рама позиционира страната си като ключов аванпост за зараждащото се съзвездие от десни популисти и апологети на Израел.
„Те идват с хеликоптер“
Пристигам в Сазани часове след като Кушнер и съпругата му Иванка Тръмп направиха последното си тайно посещение. „Те дойдоха с голям военен ескорт и нашите лодки трябваше да стоят настрана“, казва Арбен, млад местен жител, седнал на островния док, който се прехранва с организиране на екскурзии с лодка от близкия курорт Вльора. „Разбира се, не се консултираха с нас. Един ден нашият министър-председател просто се появи по телевизията и ни каза, че островът е продаден“, обяснява Арбен.
Още: Иранският президент обяви, че Израел е опитал да го убие (ВИДЕО)
Островът се гордее със субтропичен климат, кристални води, буйна покривка от папрати и хиляди бункери от ерата на Студената война, датиращи от бруталната комунистическа диктатура на Енвер Ходжа. Днес голяма част от острова остава недостъпна за обществеността и осеяна с невзривени боеприпаси, докато малък военноморски боен кораб се поклаща в пристанището. Островът остава в държавни ръце до продажбата му на Кушнер през 2024 г., като албанското правителство бързо променя законите си, за да позволи луксозно строителство дори в защитени зони. „Ако сте „стратегически инвеститор“, можете да нарушите закона, защото нашето правителство не е нищо друго освен мафия“, казва Коста Джахо, местен служител на екологична неправителствена организация, визирайки тази удобна вратичка в закона. Сделката е захаросана и от това, че Affinity Partners на Кушнер няма да плаща данък по време на строителството, а разходите за инфраструктура ще поеме албанското правителство.
Строителният проект се простира и на континента. На разсъмване аз и Джахо караме от Вльора до съседен природен резерват, където Вьоса, известна като последната наистина „дива“ река в Европа, се влива в Адриатическо море. Делтата има сюрреалистична красота. Фламингите дремят в солените блата, докато пеликаните прелитат над главите им, а защитени тюлени, чакали и костенурки също могат да се видят в този рядък неразвит участък от адриатическото крайбрежие. Джахо очевидно познава резервата отблизо – той посочва точно 281 яйца на фламинго, снесени в даден участък от делтата, както и лица, които лично познава и са участвали в дребномащабни строителни нарушения.
Още: Ирански хакери удариха Тирана: Защо имат зъб на Албания?
Но въпреки че Вьоса стана първият национален парк „Дива река“ в Европа едва през 2023 г., паралелното развитие на Кушнер тук ще унищожи както яйцата на фламинго, така и бараките на брега на морето. Стаи за приблизително двадесет до тридесет хиляди туристи ще покрият лагуните, редом с казино на носа в стил Монте Карло. Близо до завършване на строителство е и това, което Рама описва като най-голямото летище на Балканите. Предвижда се то да обработва 750 000 посетители годишно и дори ще може да се похвали с директни полети до Съединените щати. Джахо предупреждава, че входящият въздушен трафик ще наруши богатия птичи живот в региона, но признава, че е малко вероятно тези оплаквания да възпрат инвеститорите: „[Кушнер и Тръмп] идват с хеликоптер и си тръгват по същия начин, защото не искат да се бият с обикновените хора“, казва той.
Бум на туризма, но за кого?
Туризмът е разбираемо голям бизнес в посткомунистическа Албания, която привлече близо 12 милиона посетители през 2024 г. - четири пъти повече от местното население. Инвестициите от диаспората се завърнаха, оставяйки някога непокътнатата Албанска Ривиера затрупана с недовършени хотелски комплекси и приватизирани плажни барове. Със сигурност могат да се печелят пари, въпреки че корупцията и прането на пари остават широко разпространени, а разходите за живот са все по-високи. Тази ситуация оставя повечето местни жители зависими от някаква комбинация от парични преводи от роднини в чужбина и туристическия летен сезон. За Джахо „през последните десет години Албания се променя напълно – но не задължително в „положителен смисъл“.
Още: Ирански духовник набира средства за убийството на Тръмп и Нетаняху
Някои местни жители несъмнено ще се възползват от инвестицията на Кушнер. Капитанът на лодката и екскурзовод Арбер, който казва, че е придружавал делегати от инвестиционната организация на Кушнер до Сазан, повтаря същото твърдение, но в положителна светлина. „В сравнение с преди десет години, страната ни вече е неузнаваема“, казва той, отпивайки кафе пред островен манастир в рамките на предложената зона за развитие. „Сега [Рама] го издига на следващото ниво... Тази област беше пуста, така че е добре да се правят инвестиции тук“, обяснява той.
Блатистите села в делтата на Вьосе, където кокошките все още тичат по улиците, дори когато контролната кула на летището се издига над главите им, са далеч от визията на Кушнер. Джахо твърди, че правителството умишлено е насочило района към развитие, въпреки формалните му защити, знаейки, че бедните, възрастни местни жители е малко вероятно да се противопоставят на плана: „Правителството пренебрегваше тези села в продължение на години, без електричество или вода; и затова местните продадоха земята си за 15 евро на квадратен метър, мислейки си, че могат да направят паркинги и т.н. Но сега земята е затворена и те ще трябва да си тръгнат.“ Един възрастен овчар в съседното село погрешно е вярвал, че ще може да пасе стадото си на пистата на летището, но вместо това е прогонен.
Още: Иранските хакери вече плашат Албания с ракети
От своя страна, Джахо казва, че неговата неправителствена организация не е против развитието и човешкото присъствие в делтата като такова. „Баща ми беше рибар тук в продължение на 35 години, докато не стана защитена зона – те сами я защитиха от пожари и от ерозия на почвата“, обяснява той, но вярва, че новите придобивки ще бъдат затворени курорти, осигуряващи ограничени възможности за заетост, като същевременно ще повишават цените до все по-недостъпни нива и късогледо ще унищожават крехките природни ресурси, които са крайният източник на целия туристически интерес.
Сазан и Газа
Сънливите селца и местата за наблюдение на птици в делтата на Вьосе изглеждат като свят, отдалечен от ужасите на ивицата Газа. И все пак това развитие се вписва във визията на Тръмп за стратегическия източен средиземноморски регион, от Вльора през стотици мили океан чак до град Газа.
Именно Кушнер пръв предложи необичайната идея за развитие на „много ценния... имот на брега на морето“ в надлежно етнически прочистена Газа, след депортирането на оцелелите ѝ жители. Affinity Partners, която е получила милиарди от саудитците, Катар и Абу Даби и вече инвестира масивно в окупирания Западен бряг, може по този начин да третира Сазан като пробен терен за своите планове в постгеноцидна, администрирана от Израел Газа. Израелската преса дори за кратко пусна слух, че десет хиляди жители на Газа ще бъдат преместени в Албания.
Въпреки че Рама отричаше този слух, той стабилно утвърждава страната си като ключов съюзник на Израел в общо взето враждебния мюсюлмански свят, отхвърляйки характеризирането на Израел в ирански стил от режима на Ходжа като „малкия Сатана“, като същевременно играе с гордото наследство на Албания в защитата на еврейските бежанци по време на Холокоста. „Албания традиционно е безспорен поддръжник на външната политика на САЩ при различните администрации“, казва Алфред Буши, активист от албанската лява опозиционна организация „Движение „Заедно“, посочвайки отказа на правителството да гласува за прекратяване на огъня в Газа в ООН като „петно на срама за страната“. Като благодарност за тази непоколебима подкрепа Рама наскоро получи най-високото гражданско отличие на Израел. Главният равин на Албания Йоел Каплан е офицер от израелските отбранителни сили, който е бил видян да води войски в молитва, празнувайки унищожаването на Газа. Именно Кушнер пръв предложи необичайната идея за развитие на „много ценния... имот на брега на морето“ в надлежно етнически почистена Газа.
Още: Израел започна операция срещу хутите - атакува кораб, на който бяха пленени българи (ВИДЕО)
Докато други пристанища отказват да обработват израелска военна техника, албанското крайбрежие остава отворено за бизнес. Тази малка страна е четвъртият по големина доставчик на ключово гориво за Израел в света. Двете страни имат задълбочаващи се връзки в областта на киберсигурността и в областта на отбраната. Проекти като инвестицията на израелското посолство в местна детска градина или Седмицата на израелската култура в албанската столица Тирана допълнително служат за прикриване на случващоно се в Газа. Новите директни полети между Тирана и Тел Авив, както и два нови музея, посветени на еврейското наследство на Албания, се очаква допълнително да увеличат туристическите връзки между двете страни. „Когато Израел участва в детска градина, в болница, в проекти за отбрана и изкуствен интелект, това дълбоко ме тревожи като албанец“, казва местната активистка Фиоралба Дума, която е водила кампания срещу израелското влияние в Албания. „Това е опасна, прикриваща политика“, смята тя.
Произраелска микродържава?
Един особено поразителен аспект от това сътрудничество е предложението на Рама албанска територия да служи като плацдарм на Запада срещу Иран. През последното десетилетие Албания е приютила няколко хиляди членове на Организацията на народните муджахидини на Иран (МЕК), любопитна опозиционна фракция, която е прекарала десетилетия в изгнание, ставайки все по-слаба и изолирана от реалностите на съвременен Иран. От 2013 до 2016 г. Съединените щати прехвърлят членове на организацията от един затворен комплекс в Ирак в друг на албанското крайбрежие, където те спорадично биват посещавани от висши фигури в областта на сигурността и политиката на САЩ, включително тези около администрацията на Тръмп, които продължават да подготвят групата за военни действия в Иран. Припомняме, че през 2022 г. Албания експулсира цялото иранско посолство, след твърдения, че то е предприело множество кибератаки срещу балканската страна.
Още: Изненадващо писмо: Палестински лидери предложиха мир на Израел
Недоволен от този забележителен жест на добра воля, през 2024 г. Рама надмина себе си, като обеща да създаде независима, произраелска мюсюлманска микродържава. Древният мюсюлмански религиозен орден Бекташи се основава както на сунитски, така и на шиитски традиции, има милиони последователи, концентрирани в Турция, а седалището му е в Албания. Убеждавани от Съединените щати лидерите на Бекташи се отдалечиха от предишните си отношения с Техеран и се приближиха все повече до израелската сфера на влияние. Последваха взаимни посещения, размяна на награди, декларации на Бекташи в подкрепа на Израел и разговори за съвместни икономически проекти, които завършиха с топло посрещане на израелския президент Исак Херцог.
Като награда, Рама едностранно обяви неочакваното създаване на това, което би било най-малката държава в света, моделирана по подобие на Ватикана и физически разположена в централата на бекташите в Тирана. „Създаването на държава е много проблематично в международното право“, казва активистът Дума. „Само си представете - израелски войници, издирвани за престъпления на геноцид, биха могли да пътуват там и да бъдат в безопасност от екстрадиция“, допълва той. Какъвто и да е евентуалният резултат, Тел Авив ще продължи да печели, тъй като лидерите на бекташи упорито отказват да осъдят Израел за Газа и продължават да се появяват редом с Каплан – албанския равин и лидер на израелските отбранителни сили.
Суверенитет за продажба
Независимо дали става въпрос за държавата Бекташи, формацията МЕК или остров Сазан, албанският суверенитет и територия са заложени на карта. Рама наскоро постигна четвърта поредна изборна победа, отхвърляйки обвиненията на опозицията в нарушения, основани на грандиозни обещания за членство в Европейския съюз до 2030 г. и по-нататъшна интеграция със Запада.
На практика това означава насърчаване на близки отношения с Тръмп и Нетаняху, но също и с други личности, включително италианката Джорджа Мелони, която наскоро посредничи за спорна сделка на стойност 653 милиона долара за създаване на офшорни центрове за задържане на мигранти на албанска земя. Подобни сделки се сключват в целия регион на Западните Балкани. Забележително е, че Affinity Partners на Кушнер едновременно участва в не по-малко спорен проект за превръщането на обект в центъра на Белград, който в момента включва паметник на жертвите на бомбардировките на НАТО срещу Югославия, в още един луксозен комплекс на стойност 500 милиона долара.
Още: Официално: Обвиниха бивш албански президент в корупция и пране на пари
На Балканите предлаганата западна „интеграция“ представлява мрежа от бизнес интереси, свързващи регионални влиятелни фигури с глобални деснопопулистки лидери, тъй като те печелят от необлагаеми инвестиционни възможности или купуват евтино геополитическо влияние. За Съединените щати и европейските сили „това, което е по-важно от съществуването на демократична държава, управлявана от върховенството на закона, е покорно правителство, готово да обслужва техните политически и икономически интереси“, казва Буши.
Когато израелският президент Херцог връчи на Рама най-високото гражданско отличие на Израел, той заяви, че непоколебимата подкрепа на Рама е олицетворение на албанската ценност на „беса“ – кодекс на честта, подчертаващ лоялността и гостоприемството към непознати. Нито един от двамата не помисли за палестинците, прогонени от домовете си точно в този момент.