Приемането на еврото ще се отрази положително на бизнес сектора в България, тъй като ще донесе със себе си по-нисък валутен риск, предвидимост по отношение на лихвените проценти и като цяло ще подобри имиджа на българския износ. Това коментира пред БТА Матеуш Дадей, главен икономист за Централна и Източна Европа (ЦИЕ) на кредитния застраховател "Кофас" на въпрос как евентуалното членство на България в еврозоната ще се отрази на бизнес риска в страната.
Бизнес рисковете
В рамките на уебинар, посветен на корпоративната несъстоятелност в региона на ЦИЕ, Дадей коментира, че не вижда допълнителните бизнес рискове, свързани с евентуалното приемане на еврото в България от 1 януари 2026 година.
Още: Как се промениха цените на храните и еврото ли е причината?
По думите му, цялостният имидж на българският износ ще се подобри, тъй като много по-често ще се реализират трансакции в силна валута, каквато е еврото. Сред положителните фактори за бизнеса в България са понижаването на валутния риск и предвидимостта по отношение на лихвените проценти в бъдеще.
Като потенциален негатив Дадей посочи, че приемането на много по-силна валута спрямо настоящата – български лев, може да понижи ценовата конкурентоспособност на някои износители. От друга страна обаче, това че България продължава да е с едни от най-ниските възнаграждения ще продължи да поддържа нейната конкурентоспособност по отношение на цените.
"Оптимист съм за българската икономика, която има огромен потенциал", добави Матеуш Дадей.
Още: Politico разкри конвергентния доклад: България ще влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г.