Депутатите от Европейския парламент (ЕП) приеха днес актуализирани правила за предотвратяване на рисковете за сигурността, произтичащи от чуждестранните инвестиции. Съгласно новите правила стратегически сектори като медийните услуги, критичните суровини и транспортната инфраструктура ще подлежат на задължителен скрининг от държавите членки. Целта е да се идентифицират и отстранят заплахи за сигурността или обществения ред в Европейския съюз, свързани с чуждестранни инвестиции.
Процедурите ще бъдат хармонизирани
Процедурите, приложими за националните механизми за скрининг, ще бъдат хармонизирани, а Комисията ще има право да се намесва по своя инициатива или при наличие на разногласия между държавите членки относно потенциални рискове за сигурността или обществения ред, произтичащи от конкретна чуждестранна инвестиция. Новият закон ще обхваща и транзакции в рамките на ЕС, при които прекият инвеститор е собственост на физически лица или юридически лица от държава извън ЕС.
Още: Европейската комисия ще предложи контрол върху чуждестранните инвестиции
Ако органът за проверка установи, че даден проект с чуждестранна инвестиция може да има отрицателно въздействие върху сигурността или обществения ред, той ще трябва да го одобри при условие, че бъдат предприети мерки за намаляване на риска, или да го забрани.
"Понастоящем системата на ЕС за проверка на чуждестранните инвестиции е фрагментирана, скъпа за инвеститорите и недостатъчно ефективна за ограничаване на рисковете. Оставянето на големи промишлени предприятия, енергийни мрежи и медийни гиганти отворени за чуждестранни поглъщания - независимо дали от Китай, САЩ или другаде - в крайна сметка поставя нашата сигурност и икономически суверенитет на нестабилна основа", заяви докладчикът на Парламента Рафаел Глюксман (С&Д, Франция).
"Процедурите за проверка от сега нататък ще бъдат рационализирани във всички държави членки, което ще запази единния пазар отворен и привлекателен, като същевременно ще защити нашите индустрии, ще предпази ключови сектори и ще позволи на стратегическите ни отрасли да станат по-конкурентоспособни. Комисията ще разполага с правомощието да взема окончателни решения в случаи на несъгласие, като по този начин ще се гарантира по-единен подход в целия ЕС“, посочи той.
Още: Какво прави Полша привлекателна за чуждестранни инвеститори?