"Не смятам, че има нещо, което да осуети влизането в еврозоната, при положение, че е взето решението. Няма да настъпят катаклизми в Европейския съюз от 1 януари 2026 г. Предстои да се свърши тежката работа в периода до 1 януари 2026 г. и през цялата година. Не би трябвало да си поставяме като сериозен приоритет за развитие и цел един инструмент каквото е еврото". Това заяви пред БНР Любомир Каримански, член на Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ).
Още: Проучване: 2/3 от фирмите готови да работят с еврото
Еврото като инструмент, а не като панацея
Според него еврото може да се разглежда като инструмент, а не като панацея, която да гарантира стабилност във фиска. Еврото ще създаде възможности като инструмент, но зависи от нас каква парична и фискална политика ще следваме след приемане на еврото като национална валута, посочи Каримански.
Още: Ефектът на еврозоната: Европейската рейтингова агенция също с положителна оценка за България
Според него България е пример за фискална дисциплина. Правителството трябва да създаде политики като устои и стълбове, които да бъдат свързани с бюджета и бюджетните показатели, което в момента липсва, добави Каримански. Той смята, че това, което се прави сега е, че се залагат социални бомби. Каримански запита докога правителството ще продължава да използва неефективно капиталовата програма и разходите по нея.
Още: След приемането на България: ЕЦБ спира с намалението на лихвите
Любомир Каримански допълни, че Европейската централна банка ще си запази правото да има и да управлява собствени валутни резерви. Точно заради това ще се наложи пренастройване на системите в ЕЦБ, за да можем тези резерви във валутата да бъдат управлявани по най-добрия начин за БНБ. От гледна точка на това дали и как ще се използват минималните задължителни резерви на ЕЦБ, те от 12% ще станат 1% и останалата част ще бъде отново в Централната банка, обясни Любомир Каримански.
Каримански внесе повече яснота, че евромонетите ще могат да се отсичат тук в България, а банкнотите вече някъде са напечатани. Всичко ще бъде подсигурено, няма да има дефицит на евробанкноти. Печатници има навсякъде в Европа, увери експертът от БНБ. Той е на мнение, че информационната кампания за въвеждане на еврото трябвало да започне много по-рано.
Още: Левовете в евро и как да не се създава страх и напрежение: Съвети на експерт