Федералният резерв на САЩ намали водещата лихва с 0,5 процентни пункта в първото намаление след пандемията от Ковид, като рязко понижи разходите по заемите точно преди президентските избори през ноември.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Решението на Фед ще се отрази на лихвите, по които търговските банки отпускат заеми на потребителите и предприятията, като намали цената на заемите - от ипотеки до кредитни карти, предава БГНЕС.
Новината вероятно ще бъде добре приета от кандидата на демократите Камала Харис, която се стреми да изтъкне икономическите постижения на президента Джо Байдън в надпреварата си срещу републиканеца Доналд Тръмп.
Още: Протоколите на Фед: Лихвите тръгват надолу през септември
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Управляващите Фед гласуваха с 11 на 1 гласа в полза на понижаването на основния лихвен процент на централната банка до нива между 4,75% и 5,00%, обяви Фед в изявление.
Те също така предвидиха допълнително намаляване с половин пункт до края на тази година и допълнително намаляване с един процентен пункт през 2025 г.
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Още: БНБ съобщи колко е българският външен дълг
„Време е да пренастроим политиката си към нещо, което е по-подходящо предвид напредъка по отношение на инфлацията и придвижването на заетостта към по-устойчиво ниво“, заяви председателят на Фед Пауъл след обявяването на решението. „Това е началото на този процес“, добави той.
Още: Във Федералния резерв са разделени по въпроса за лихвите
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ
Фед заяви, че Комитетът за определяне на лихвените проценти „е придобил по-голяма увереност“, че инфлацията се движи към дългосрочната цел от 2%. В съобщението се казва, че „рисковете за постигане на целите за заетостта и инфлацията са приблизително балансирани“. Фед има двоен мандат от Конгреса да действа независимо за справяне както с инфлацията, така и със заетостта.
Анализаторите очакваха Фед да намали лихвите, тъй като инфлацията се понижава, а пазарът на труда продължава да се охлажда в изненадващо устойчивата икономика след края на кризата.
Те обаче не бяха сигурни в размера на този ход, като някои очакваха четвърт процентен пункт, а други предвиждаха по-значителното понижение с половин пункт, което крие по-голям риск от повторно разпалване на инфлацията.
Още: Кристалина Георгиева: Фед не трябва да понижава лихвите преди края на 2024 г.