Кога ще заработи системата "бонус-малус"?

25 юли 2025, 10:44 часа 924 прочитания 0 коментара

Системата "Бонус-малус" в автомобилното застраховане най-накрая ще заработи и в България, след като депутатите гласуваха на второ четене поправки в Кодекса за застраховането. За въвеждане на "бонус-малус" у нас се говори от близо десетилетие. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Системата "бонус-малус" ще се прилага само за задължителната застраховка "Гражданска отговорност", посочва БНТ.

Какво представлява "Бонус-малус"?

Според приетите промени в Кодекса за застраховане промяна в премията по застраховката ще зависи от предявените претенции.

Още: Системата бонус-малус няма да работи: Мнението на експерти

За какъв период назад застрахователите ще следят, когато изчисляват размера на полицата, все още не е ясно, защото предстои да се изготви наредба, която да определи правилата, по която ще работи системата.

С промените в Кодекса за застраховането се поставя началото на системата "бонус-малус", с която се въвежда и рисков профил спрямо щетите, причинени на пътя.

"Системата въвежда и това, че колкото по-коректен си на пътя, колкото по-добре шофираш, толкова по-малко ще струва гражданската ти отговорност. Респективно обратното - колкото повече щети причиняваш, толкова по-скъпа ще бъде гражданската отговорност. Бонус-малус системата ще бъде децентрализирана - всеки застраховател ще трябва да публикува на интернет страницата си как ще прилага историята на щетите и какъв бонус и съответно какъв малус съобразно причинените щети ще прилага и от там какво ще бъде ценообразуването", каза Пламен Данаилов, зам.-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор".

Още: Уверение: "Гражданската отговорност" няма да поскъпва преди "Бонус малус"

В следващите 6 месеца след обнародване на промените в Държавен вестник ще бъде изработена и наредба с правилата и едва тогава "бонус-малус" системата ще заработи и у нас. Наредбата ще свърже системите на застрахователите с Гаранционния фонд и така те ще имат достъп до всички щети, които са причинявани от даден автомобил, за да преценят размера на "Гражданска отговорност".

"Гаранционният фонд ще издава удостоверение за причинените щети, като ще може това удостоверение да бъде поискано от всеки един човек за неговото поведение и да има информация какви щети е направил, от друга страна застрахователите ще имат достъп, за да могат да преценят и да прилагат правилно всеки спрямо своята бонус-малус система", коментира Данаилов.

Общ ръст в цените на застраховките няма да има, но ако причинявате повече катастрофи, то цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за вас вероятно ще се увеличи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес