Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Потребителска асоциация: Депутатите да не "скопяват“ регулациите за колекторските фирми

16 септември 2024, 15:41 часа • 728 прочитания

Депутатите да не внасят промени между първо и второ четене в Проектозакона за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити. Това призоваха от Асоциацията за защита на потребителите (АЗП).

Според нея най-сетне Народното събрание се е заело с решаването на този изключително важен за гражданите проблем. Но предстои проектозаконът да мине на второ четене, а според АЗП често точно тогава на практика "скопяват“ даден проектозакон.

Законопроектът в настоящия си вид съдържа основните инструменти за контрол над дейността на колекторските фирми и ограничаване на произвола им: колекторските фирми да са под лицензионен режим, дейността им да се съблюдава от БНБ и КЗП, регулиране на комуникацията им с длъжниците, ограничаване на кръга от лица извършващи колекторска дейност.

Още: Бърз кредит и измама: Съвети, за да се опазим

Пандемията от бързи кредити

АЗП обръща внимание, че все още България не е въвела всички европейски законодателни изисквания и практики за ограничаване на случаите на свръх задлъжнялост на гражданите. Пандемията от бързи кредити все още не е овладяна. Народно събрание трябва приоритетно да приеме допълненията към Директивата за договорите за потребителски кредити, които бяха приети през 2023 г. от Европарламента. Те имат за цел да ограничат произвола на фирмите за бързи кредити и съдържат предпазен механизъм за потребителите от изпадане в ситуация на свръхзадлъжнялост към кредитни институции, в това число и банки.

Много важна особеност за българските условия е, че новата директива задължава страните-членки да упражняват и върху небанковите кредитни компании. Сега тази функция се извършва от Комисията за защита на потребителите, която от години обаче не го прави ефективно. Немалка част от фирмите за бързи кредити у нас заобикалят Закона за защита на потребителите и съдебните разпореждания. Новите допълнения в Директивата ще гарантират, че кредити ще се отпускат само на потребители, които са в състояние да изплащат устойчиво дълга си. Ще се предотврати предлагането на прекалено скъпи кредити по план и ще се гарантира на потребителите в затруднено положение, че получават подходяща подкрепа.

 

Още: Съдът на ЕС: Некоректни условия на кредит, не плащаш лихва

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес