Разходите за пенсии продължават да нарастват, като само за първите шест месеца на годината достигат 6.96 млрд. лева. Това представлява увеличение от 564.1 млн. лева или 8.8% спрямо същия период на миналата година, сочат данните за консолидирания бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) към края на месец юни тази година, публикувани на сайта на Националния осигурителен институт.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Разходите за пенсии надвишават общия размер на всички приходи по ДОО с 2.26 млрд. лева. За сравнение, общите отчетени приходи достигат 4.7 млрд. лева за разглеждания период, като нарастват с 363 млн. лева на годишна база.
Сумата, отделена за плащането на пенсиите у нас, е с 4.6 пъти по-висока от всички разходи, свързани с изплащането на парични обезщетения и помощи по Кодекса за социално осигуряване за първите шест месеца на 2022 година. Разходите по това перо възлизат на 1.01 млрд. лева, което ги прави втората по значимост група разходи по бюджета на ДОО.
За изплащане на т.нар. „ковид добавки“ в размер на 60 лева към пенсиите на всички пенсионери са изразходвани 736.2 млн. лева. Тези средства не са планирани в бюджета на ДОО за 2022 г. и са от сметката за чужди средства на НОИ, посочват от институцията.
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
За еднократни добавки от 75 лв. на ваксинираните пенсионери са изразходвани 56.1 млн. лв. Тези средства също не са планирани в бюджета на ДОО за 2022 г. и подобно на горепосочения разход са от сметката за чужди средства на НОИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Въпросните сметки за чужди средства бяха разкрити в края на миналата година с постановление на Министерски съвет, като средствата по тях са осигурени от преизпълнението на данъчните приходи по държавния бюджет от миналата година.
За изплащане на допълнителни компенсаторни суми за разликата до размера на дохода от пенсии през декември 2021 г. са изразходвани 100.8 млн. лева, като сумата се отнася за януари, февруари, март, април, май и юни тази година. За изплащане на т.н. „великденски“ добавки от 70 лв. на всеки пенсионер са изразходвани 142.1 млн. лева, добавят от НОИ.
Разходите за пенсии от началото на годината възлизат на средно 1.16 млрд. лева на месец, като представляват около 85% от всички разходи по бюджета на ДОО.
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ
Разходите за "ковид добавки" и еднократните плащания за ваксинирани пенсионери не са планирани в бюджета, което означава, че не са част от данните за изпълнението на плана за тази година. Разходите за пенсии за първите 6 месеца на 2022 година представляват изпълнение на 49.3% от заложените разходи по това перо за тази година.
Общите разходи по бюджета на ДОО за първите шест месеца на тази година достигат 8.15 млрд. лева (48.4% от заложените в плана за годината), като нарастват с 308.4 млн. лева на годишна база. В същото време общите приходи от 4.7 млрд. лева за периода представляват 48.6% изпълнение на плана за годината.
За да се компенсира разликата между приходите и разходите по консолидирания бюджет ДОО са отчетени трансфери в нетен размер от 3.42 млрд. лева към края на юни.