Управителят на Руската централна банка призна днес, че институцията "обмисля" ново повишение на лихвите, за да се ограничи високата инфлация в страната, задвижвана от скока на военните поръчки за украинския фронт.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
"Централната банка обмисля възможността за повишение на лихвите, тъй като инфлацията (около 8,5 на сто) все още не е започнала да се понижава", каза Елвира Набиулина на финансов форум в Москва.
Още: Руската централна банка призна, че инфлацията ще надмине очакванията
Следващото заседание на Руската централна банка ще се проведе на 20 декември и различни пазарни анализатори прогнозират ново покачване на основната лихва, която от края на октомври е 21 на сто, най-високото й ниво от 2003 г.
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Забавяне на икономиката?
Някои големи руски предприемачи вече изразиха резервите си през последните дни от подобен сценарий, предупреждавайки, че стойността на кредитите, от които зависят инвестициите, могат значително да забавят руската икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд
Набиулина обаче отхвърли тези критики, като заяви, че, ако банката "не реагира сега", когато инфлацията е два пъти по-висока от официално заложената цел, то руснаците ще сметнат, че властите са показали "нежелание или неспособност" да се забави това явление, което се отразява на покупателната способност на гражданите.
Инфлацията в Русия се захранва от скока на военните разходи за офанзивата в Украйна, влиянието на санкциите и повишението на заплатите, пряка последица от недостига на работна сила на пазара, което кара компаниите да предложат по-високи възнаграждения за наемане на служители.
Още: Анализ от Москва: Борбата с инфлацията в Русия е провал, неплатените заеми растат
Още: Обрат с курса на еврото спрямо долара в деня на инагурацията на Тръмп
Още: Даниела Бобева: Трябва да поискаме доклад за влизане в еврозоната
Рублата пък е на най-ниското си равнище спрямо долара и еврото от средата на март 2022 г.