С колко нараснаха таксите за теглене на пари от банкомат у нас

37996
С колко нараснаха таксите за теглене на пари от банкомат у нас
Снимка: iStock

През миналата 2022 година банковите такси по редица услуги нараснаха, като това засегна както гражданите, така и бизнеса. Конкретно при таксите за теглене на пари от банкомат, все повече банки започнаха да прилагат такса, базирана на процент от изтеглената сума, която обаче не може да бъде по-ниска от определен праг.

Средната такса при теглене на пари от разплащателна сметка с дебитна карта на банкомат, обслужван от банката, достига 0.29 лева. При банките избрали другия подход, средната такса по тази операция възлиза на 0.13% от сумата, но не по-малко от 0.30 лева.

Това става ясно от данните за средния размер на таксите при основни операции по разплащателни сметки у нас, публикувани от Българската народна банка.

Фиксираната такса е нараснала с 0.03 стотинки или 11.6% спрямо средния размер през предходната 2021 година, който възлизаше на 0.26 лева. Данните за 2021 година не включват среден размер на таксата, базирана на процент от сумата, което подсказва, че този модел е станал по-масов именно през миналата 2022 година, пише Expert.bg.

При процент от сумата, потребителите на практика плащат по-висока такса при всяко теглене на суми, надхвърлящи 225 лева. Така например, при тегленето на 225 лева, таксата ще бъде 0.30 лева, тъй като 0.13% от сумата представлява 0.29 лева. При тегленето на 500 лева обаче, дължимата такса достига 0.65 лева, а при 800 лева – 1.04 лева.

Когато говорим за теглене на пари в брой от разплащателна сметка с дебитна карта на банкомат, обслужван от друга банка, таксите стават значително по-високи. Средният размер у нас по тази услуга възлиза на 1.10 лева лева или 0.18% от сумата, но не по-малко от 1.39 лева.

При фиксираната такса се отчита намаление спрямо предходната 2021 година, когато средният размер е бил 1.14 лева или с 0.04 лева по-нисък от настоящия. Данните за 2021 година също не включват среден размер на таксата, базирана на процент на сумата, което отново показва, че повече банки са започнали да прилагат този подход през миналата година.

При моделът с процент от сумата, потребителите плащат повече от минималния праг от 1.39 лева при теглене на суми над 780 лева, тъй като до тази граница, процентът е по-нисък от минималната такса. При теглене на 1000 лева например, таксата би скочила на 1.80 лева.

Средната такса за теглене на пари (до 1 000 лева) от разплащателна сметка на каса в офис на банката възлиза на 3.55 лева или 0.58% от сумата, но не по-малко от 6.50 лева в зависимост от избрания подход на банката.

Докато средният размер на фиксираната такса за тази услуга намалява спрямо средната такса от 2021 година, която е възлизала на 3.69 лева, то цената на услугата скача осезаемо, когато говорим за подхода с процент от сумата. За сравнение, средната такса при този подход през 2021 година в била 0.48% от сумата, но не по-малко от 4.38 лева. Това означава, че за година средната такса за теглене на суми до 1000 лева на каса в банката е скочила с 0.10 процентни пункта, а минималният праг с цели 2.12 лева, което представлява ръст от 48% на годишна база.

Средната такса за внасяне на средства по разплащателна сметка в офис на банката възлиза на 1.20 лева за суми до 3 064 лева към края на 2022 година, като при другият масов подход средната такса достига 0.23% от сумата, но не по-малко от 2.50 лева.

Преди година средните такси по тази услуга е била 0.87 лева за суми до 3111 лева.

Каква е средната такса за теглене на пари от банкомат у нас

Средната такса за теглене на пари в брой от банкомат в България възлиза на 0.26 лева, ако сумата се тегли от банкомат на банката. При т...

Откриването на разплащателна сметка също е поскъпнало през миналата година до средна такса в размер на 3.18 лева при откриване на сметка в офис на банката и до средно 2.15 лева, когато се издава и дебитна карта към сметката. Преди година средните такси по тези услуги са били съответно 2.51 лева и 1.57 лева.

Таксата за обслужване на разплащателна сметка в офис на банката е скочила до средно 3.73 лева на месец през 2022 година, спрямо средно 3.37 лева на месец година по-рано. В същото време обаче, таксата за обслужване на разплащателна сметка с издадена дебитна карта е намаляла до средно 2.37 лева на месец спрямо 2.45 лева месечно през 2021 година.

Таксата за закриване на разплащателна сметка в офис, открита до 6 месеца от датата на закриване, е паднала до 0.00 лева, след като през предходната година средната такса по тази услуга бе 2.58 лева.

Средната такса за плащане по директен дебит към сметка в същата банка възлиза на 2.48 лева, докато към сметка на друга банка средната такса е 4.65 лева. През 2021 година средните такси по тези услуги са били 2.08 лева и 3.92 лева.

Средната такса по разплащателна сметка за извършване на услуга за изпълнение на периодичен превод към платежна сметка при същата банка, заявен на хартиен носител, възлиза на 1.68 лева, докато заявката чрез онлайн банкиране се таксува средно 0.65 лева. Преди година средните такси по тези услуги са били съответно 2.34 лева и 0.45 лева.

Печалбата на банковата система надхвърли 2 млрд. лева през 2022 г.

Печалбата на банковата система у нас за 2022 година нарасна с 46.8% на годишна база до 2.078 млрд. лева, сочат данните на Българската н...

Таксата за кредитен превод на хартиен носител през БИСЕРА към платежна сметка при друга банка достига средно 4.90 лева и средно 1.03 лева, когато преводът е заявен чрез онлайн банкиране.

Преди година средната такса по тези операции бе съответно 4.11 лева и 1.01 лева.

Данните за средния размер на таксите по основните услуги, предоставяни по разплащателни сметки на потребители, се публикуват веднъж годишно от БНБ и служат за определяне на „приемливия размер” на таксите по така наречените платежни сметки за основни операции, които банките у нас са длъжни да предлагат.

Това са сметки за физически лица в левове, които предлагат всички основни услуги на потребителите, като таксите по тях трябва да са или безплатни или приемливи. С други думи, това са най-изгодните сметки за физически лица на родния пазар. Приемливите такси се прилагат по редица основни операции, опеределени в приложение N 1 към член 34 от Наредба N 3 на БНБ, като допълнителни услуги по тях вече се такусват със стандартните тарифи на банката.

Размерът на приемливите такси по сметки за основни операции у нас трябва да е по-нисък едновременно от средния размер на таксите, събирани от банките за редица основни услуги, предоставяни по разплащателни сметки на потребители, изчислен за предходната година, и най-ниският размер на таксите, които банката прилага за всички услуги по разплащателни сметки, става ясно от член 36, алинея 2 от Наредба N 3 на БНБ.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИНАНСИ:

Хубави новини за кредитния ни рейтинг от Fitch, но не и за приемането на еврото

БНБ отчете увеличаване на депозитите и свиване на кредитите в края на 2023 г.

Deutsche bank отчете най-високата си тримесечна печалба от 11 години

Рокадите продължават: Смениха и директора на АДФИ

Финансовият министър увери еврокомисар, че работим за приемане на еврото

Вноска без такса и през уикенда предлага Пощенска банка

Обявиха колко е бюджетният дефицит за 2023 г.

Ключов представител на Фед: Няма да бързаме с намаляването на лихвите

ЕЦБ е поискала от "УниКредит" да ограничи бизнеса си в Русия

Банкер: Очевидно е, че няма да приемем еврото на 1 януари

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com