За съжаление се сетихме за инфлацията тогава, когато тръгнахме към Еврозоната. Щом има инфлация, дори и минимална, това означава покачване на цените.
Още: Данъци в левове или в евро и държавният бюджет 2025: Спецов даде подробности
Още: Спецов с нов важен срок: Търговците да променят касовите си бележки до 8 август
Това каза председателят на Националния статистически институт (НСИ) доц. Атанас Анастасов. По думите му намаляващата инфлация означава, че цените продължават да растат, но по-бавно.
"Посоката, в която страната ще се движи в следващите месеци зависи от това каква антиинфлационна политика ще се провежда в България. От това зависи дали инфлацията ще се успокои, засили или ще остане същата", посочи още доц. Анастасов.
Още: Застрашени ли са парите ни от политическата криза: Левон Хампарцумян в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Още: БНБ пуска нова възпоменателна монета, посветена на популярен писател
Още: Нов завой в курса на еврото спрямо долара
Според шефът на НСИ за да бъдем приети като пълноправен член на еврозоната, последният критерий, който ние все още не изпълняваме, е това, че инфлацията у нас е по-висока от необходимото.
"Правилна стъпка към намаляване на инфлацията беше премахването на таксите в държавните висши учебни заведения. Пример за грешна стъпка е всички административно регулирани цени, които се покачиха – на водата или енергията - те вдигат инфлацията", обясни още председателят на НСИ.
Още: Вдигане на данъци и нов бюджет: Теменужка Петкова срещу Асен Василев
Още: Еврото продължава да доминира над долара на валутния пазар
По думите му обаче мерки срещу инфлацията са предприети едва когато страната ни тръгна по пътя за присъединяване към еврозоната.
Още: Председателят на НСИ пред депутатите: Данните за инфлацията не се манипулират
Още: Тръмп поиска незабавна оставка на ръководителя на централната банка
Още: Незадавани досега въпроси за еврото: Обяснява доц. д-р Красен Станчев (ВИДЕО)