Български граждани, които имат публични държавни вземания в размер на 5000 лева или повече, да не могат да напускат страната или да пращат средства в чужбина. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Валутния закон, приет на днешното правителствено заседание.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
В него се въвежда механизъм за недопускане на парични средства да напускат територията на страната, когато лицата имат публични държавни вземания в размер на 5000 лева или повече, т.е. предвиждат се национални правни норми, които да защитят събирането на публичните държавни вземания, когато те не са обезпечени, разсрочени или отсрочени по реда и условията на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Направените изменения във Валутния закон са във връзка с Регламент (ЕС) № 2018/1672 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 година относно контрола на паричните средства, които се внасят в Съюза или се изнасят от него, както и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1889/2005 г. С приетите промени се изпълняват и мерки, въвеждащи Препоръките от Доклада за България от Петия оценителен кръг на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари към Съвета на Европа (Комитета MONEYVAL).
Още: Депутатите с 14,5 млн.лв. кредити
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Въведени са правни норми, с които се регламентира контролът върху паричните средства, пренасяни от и за държава членка, каквато възможност е предоставена на страните членки от Регламента. Урежда се осъществяването на контрол върху движението на непридружени парични средства (в пощенски пратки, куриерски пратки, като непридружен багаж или товар в контейнери), както и изискването за подаване на декларация за оповестяване на непридружени парични средства.
Санкции
Предвижда се налагането на санкции за неспазване на задължението за деклариране или оповестяване на парични средства, които са ефективни, пропорционални и възпиращи.
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Още: БНБ съобщи колко е българският външен дълг
Измененията са насочени и към регулиране на обмена на информация между компетентните органи на държавите членки при установяване на суми от парични средства в размер по-нисък от установения праг в случаите, в които има признаци на престъпна дейност.
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ
Още: Събирачите на дългове в САЩ ще търсят длъжници в социалните мрежи