Най-ниската минимална работна заплата е в България – 477 евро, а най-високата е в Люксембург – 2570 евро.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Това сочат данните на Евростат за юли 2024 година. В сравнение с юли миналата година най-ниското възнаграждение у нас бележи ръст от 78 евро, а в Люксембург с близо 70.
На втора и трета позиция след България в дъното на класацията по размер на минималната заплата се нареждат Унгария и Латвия – съответно 675 и 700 евро.
Още: 30% от българите живеят на прага на бедността
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
В Румъния най-ниското възнаграждение е 743 евро. На другия полюс с минимална заплата над 2000 евро освен Люксембург, са също Ирландия и Нидерландия – съответно 2146 и 2134 евро, и Белгия и Германия с над 2050 евро. В Полша е почти 1000 евро.
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Още: БНБ съобщи колко е българският външен дълг
От Евростат предоставят за сравнение и данни за най-ниските възнаграждения и в страни извън Европейския съюз. През юли 2024-а година минималната заплата в Съединените щати е малко под 1200 евро, в Сърбия – 544, в Турция – 568, а в Украйна – 184 евро.
Още: КНСБ каза колко трябва да е минималната заплата от 2025 г.
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ
Припомняме, че в средата на юли различни икономически анализи сочеха, че България може да достигне средноевропейското ниво на доходи и минимално заплащане до около следата на 2040 г. Според икономиста Стоян Панчев ефект ще окажат инвестициите, производството, а на второ място вече е колко бързо или бавно се движат останалите страни в ЕС.
Снимка: iStock
Според същите данни на Евростат в България се запазват средните стойности на безработицата в размер на 4,5% при средно 6,4% за целия ЕС. Същия дял на безработните у нас отбелязахме и през цялата 2023 г., което показва значителна стабилност на този критерий вече повече от година и половина. В абсолютни стойности това прави около 141 хиляди души, които са на трудовата борса.
Още: БСК: Не е работа на законодателя да определя размера на минималната работна заплата