Пенсионната система в България може да се доразвие с въвеждането на избор на потребителите между различни инвестиционни стратегии, съобразно техния жизнения цикъл и толерантност към риска - т.нар. мултифондов модел, включващ фондове с различен инвестиционен профил. Това препоръчват от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), след преглед на допълнителното пенсионно осигуряване у нас, съобщи Комисията за финансов надзор (КФН).
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Мисията оцени съответствието на българското законодателство и надзорната дейност с препоръките на ОИСР относно ключовите принципи за регулиране на частното пенсионно осигуряване.
Още: Ето кои пенсионни фондове са с най-висока доходност
Тя отчита силните страни на допълнителното пенсионно осигуряване в България, в това число: многостълбовия пенсионен модел; стабилната правна рамка и компетентния надзор, основан на риска, съобщават още от КФН.
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Как да постигнем растяща доходност?
В същото време от ОИСР отбелязват и възможностите за усъвършенстване на пенсионната система. Оттам очакват преглед на правилата, определящи инвестиционните възможности за постигане на растяща доходност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
КФН и асоциацията на пенсионните компании вече са започнали диалог и имат готовност да предложат промени, чрез които да се увеличи доходността от управлението на средствата по индивидуалните партиди на гражданите, за да се постигане адекватен заместващ доход при пенсиониране.
Ето какви са пенсиите в Германия и как живеят пенсионерите там