За да предпазят картофите от колорадския бръмбар, опитните градинари съветват да се засади синап до тях. Това обаче не е единственият начин да използвате това растение. Синапеното семе е основна суривана за производството на горчица. На него тя дължи специфичния си вкус. Опитните градинари знаят много добре как да се използва тази съставка, така че тя да им донесе максимална полза в борбата с колорадския бръмбар по картофите.
Най-ефективното средство за борба с колорадския бръмбар без химикали
Ако засадите синап близо до картофените лехи, миризмата му ще изплаши колорадските бръмбари и те ще напуснат градината ви, без да нанесат щети на картофите, които отглеждате в нея. Въпреки това, можете дори да избегнете засаждането на това растение и вместо това да приготвите ефективно средство за отблъскване на колорадските бръмбари. За да направите това, ще ви е необходим разтвор от горчица на прах.
Торена на картофите преди цъфтежа - как се прави
За приготвянето му ще са ви необходими следните съставки:
- 10 литра гореща вода;
- 200 гр горчица на прах;
- 5 супени лъжици оцет (9%);
- 50 гр настърган сапун за пране, за да може сместа да се задържи по-дълго върху листата.
Приготвяне и употреба на разтвора:
Разтворете горчицата на прах във вода и я оставете да престои три часа. Добавете оцета и сапуна за пране. Разбъркайте добре и третирайте картофените храсти с този разтвор.
По 1 кофа картофи от всеки корен: Тайната е в тази съставка при засаждането им
Методът на третиране на картофите с разтвор от горчица на прах се съчетава много добре с поръсване с пепел. По време на цъфтежа, след дъжд или при сутрешна роса, третирайте градината с дървесна пепел. Колорадският бръмбар не харесва почвата, наторена с него. Поръсвайте насажденията с пепел на всеки 2 седмици - необходими са приблизително 10 кг пепел на 100 м2 площ.
През лятото колорадските бръмбари нападат картофените върхове, през зимата зимуват под земята, а през пролетта излизат на повърхността, намират засадени грудки и започват да ги ядат. След това женските снасят яйца, които допринасят за унищожаването на реколтата, като с апетит ядат пресни картофени листа.
За да се намали броят на вредителите, е необходимо да се променят местата за засаждане на картофите всяка година. Не се препоръчва също да се засаждат картофи след други пасленови култури - домати, патладжани. Тези култури се нуждаят от едни и същи хранителни вещества и бързо ги изчерпват от почвата. Освен това те страдат от едни и същи болести и вредители.
Как да отгледате богата реколта от картофи без плевене и копаене?