Торена на картофите преди цъфтежа - как се прави

17 май 2025, 20:53 часа

Картофите се считат за непретенциозен зеленчук, но все пак торенето е необходимо и за тях. Само няколко тора ще увеличат значително добива, ще увеличат размера на клубените и ще подобрят имунитета на растението. За да набере маса, културата се нуждае от азот, калий и фосфор, а за подобряване на вкуса - от цинк и бор. Ето как да торите картофите след засаждане и какви хранителни вещества трябва да им набавите преди цъфтежа.

Как да подхранваме картофите преди цъфтежа

За да се увеличи добива, е достатъчно да се торят картофите 3-4 пъти за сезона. Първите две подхранвания се прилагат веднага след появата на младите издънки, а след това преди цъфтежа на цветовете.

Как правилно да поливате картофите: Запомнете няколко важни правила

Компостът и изгнилият оборски тор са богати на азот, калий и калций. Можете да приготвите този тор сами от растителни остатъци или да го купите готов. За да увеличите полезните свойства на оборския тор, добавете към него малко торф. Пилешкият тор е полезен и за картофите. 

След появата на издънките, можете да подхраните младите върхове с разтвор на оборски тор (1 литър пресен тор на 10 вода). Тази смес се използва за поливане на пространствата между редовете картофи.

Пепелта съдържа микроелементи, необходими за картофите, и подобрява цялостното качество на пепелта. Универсален тор за всички зеленчуци се приготвя от 1 чаша пепел и 10 литра топла вода. Оставете разтвора с пепел да престои един ден и полейте картофите - около 1 чаша на храст.

Пръскане на картофите: Кога е най-доброто време 

Друг вариант за торене на картофи след засаждане е обикновената хранителна мая. Разтворът с мая се добавя два пъти - преди цъфтежа и в късен етап на растеж, около месец преди изкопаването. Смесете 10 гр суха мая, 50 гр захар и 10 л вода. Оставете за един ден, след което разредете разтвора с чиста вода в съотношение 1:5 и полейте лехите.

Минерални торове за торене на картофи

Минералните торове съдържат всички необходими микроелементи за зеленчуците и лесно се абсорбират в корена. Преди употреба не забравяйте да прочетете инструкциите за употреба на тора и да носите защитни ръкавици.

Препоръчва се изборът на минерален тор да е съобразен с етапа на развитие на растението. Първо се добавя азот, за да се насърчи растежът на върховете, след това фосфор, за да се увеличи масата на клубените, и накрая калий за по-добра транспортируемост и съхранение на реколтата.

Как пепелта помага за двойна реколта от картофи?

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес