Болести и вредители по корнишони - как да ги предотвратим?

14 май 2025, 16:30 часа

Краставицата е едногодишно растение от семейство Тикви. Много по-лесно е да се постигне качествена защита и да се види нейната ефективност при едногодишни култури, отколкото при многогодишни. Тревистите едногодишни растения, които плододават всеки ден в продължение на няколко месеца, ще ни покажат чрез интензивността на плододаване колко успешно е било третирането с определен защитен агент.

С каква вода трябва да се поливат краставиците?

Болести и вредители, които обитават културите от корнишони

Тъй като има плод, който се състои от 97% влага, и растение, което е тревисто и расте до 2 м, когато се отглежда на пергола, могат да се очакват редица болести и вредители, които застрашават тези растения.

Още: Краставиците ще растат едри и сладки: Ето каква е тайната

Гниене на кореновата шийка

След поникване при влажно и студено време, младите краставични растения могат да бъдат нападнати от гъбни заболявания, чиито патогени се намират в почвата и принадлежат към групата на микроорганизмите от родовете Phytium, Phytophthora, Sclerotinia и др. Болестта първоначално се проявява като воднисти ивици по кореновата шийка, които бързо потъмняват, което води до напукване и увяхване на младите растения в този момент. Увяхването на младите растения може да бъде причинено и от кореново гниене, причинено от същите патогени. 

Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?

Ъглово петнисто петно

По време на топло и влажно време, особено в райони, където не се спазва сеитбообращението и краставиците се отглеждат твърде често, може да се появи бактериална болест по листните петна. Причинителят на заболяването е бактерията Pseudomonas syringae pv. lacrymans , който зимува върху заразени растителни остатъци в почвата. Първичната инфекция на листата се улеснява от дъждовни капки, а по-нататъшното разпространение върху здрави растения е възможно чрез насекоми, вятър, както и ръцете и дрехите на берачите.

Още: Този неочакван съсед на краставиците ще удвои реколтата им

Разпространението на болестта се улеснява от висока влажност, температура на въздуха от 24 - 27 °C и прекомерно азотно торене. Болестта се проявява под формата на малки, ъгловати, воднисти петна по листата, стъблата и плодовете. Петната по листата са оградени от листни жилки, първоначално сивкави, а по-късно бели. Засегнатата тъкан често умира. Първоначално по плодовете се появяват малки кръгли воднисти петънца, които с напредване на възрастта причиняват напукване на кората. За да се избегнат нападения от болести, трябва да се спазва сеитбообращение, да се използват здрави, третирани семена и краставиците не трябва да се отглеждат до култури като тикви, дини или пъпеши. 

Най-добрият сорт краставици: Образува плодове в студ и дъжд

Разпространението на болестта, когато се забележат първите симптоми, може да бъде частично предотвратено чрез третиране с медни препарати, но тъй като това се случва най-често по време на плододаване, прилагането им не е възможно поради продължителността на периода на изчакване.

Фузариозно увяхване

Причинителят на заболяването е гъбата Fusarium oxysporum, която зимува върху заразени растителни остатъци, откъдето се предава на здрави растения. Гъбичката причинява запушване на съдовите снопчета на стъблото, което води до изсушаване на цялото растение . Единствената успешна мярка за борба с фузариозното увяхване е спазването на сеитбообращението и използването на здрави, третирани семена. Други болести могат да се появят и по краставиците, но повечето съвременни хибриди имат генетично висока толерантност към тях, така че при спазване на сеитбообращението и използване на здрави и третирани семена, тежки нападения се случват доста рядко.

Още: Как да предотвратите пожълтяване на краставиците

Брашнестата мана

Причинителят на заболяването е гъбата Pseudoperonospora cubensis . Особено силно е изразено в години с хладно и влажно лято. Може напълно да унищожи реколтата за кратко време. Проявява се под формата на светлозелени кръгли петна по листата. Петната постепенно се уголемяват, стават ъгловати и оградени от листните жилки. Листата пожълтяват, а по-късно покафеняват, изсъхват и растенията умират. 

Отглеждане на краставиците в саксии - ето как се прави

Заболяването се контролира чрез превантивно третиране на етапа на поява на първите листа с фунгициди на базата на активното вещество манкоцеб

Когато се отглеждат на открито, краставиците са изложени на атаки от различни растителни болести и вредители, които причиняват значителни икономически щети всяка година. Интензивността на нападението до голяма степен зависи от метеорологичните условия през вегетационния период, както и от прилагането на агротехнически мерки.

Още: Засаждане на краставици: Сложете това в дупката и плодовете няма да са горчиви

Спазването на сеитбообращението, отглеждането върху арматура, използването на черно полиетиленово фолио за покриване на почвата, покриването на културите с агротекстилни материали и правилното подхранване могат значително да намалят инфекциите с болести по растенията и щетите, причинени от определени насекоми, но без подходяща защита на културите, производството е невъзможно. 

Листни въшки

Тяхната атака се разпознава по извиването на листата, които също са лепкави заради медената роса, която отделят. По време на периода на плододаване, за защита са подходящи само инсектициди с много кратък период на изчакване. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес