Този неочакван съсед на краставиците ще удвои реколтата им

12 май 2025, 16:32 часа

Всички градинари знаят, че краставиците обичат слънцето и водата. Но малцина осъзнават, че добивът им зависи не само от поливането и торовете. Има една тайна, която ще ви накара да преосмислите подхода си към градинарството.

Става въпрос за растение-съсед, което може да превърне обикновените краставици в рекордьори по богата реколта. И това не е копър или тиквичка, както мнозина биха си помислили. Неочакван съюзник за постигане на богата реколта от краставици е царевицата. 

Засаждане на царевица до краставиците?

Защо точно тя? Краставиците се нуждаят от опора и защита от палещото слънце. Царевицата създава естествена сянка, задържайки влагата в почвата, а стъблата ѝ се превръщат в идеална опора за лозите.

С каква вода трябва да се поливат краставиците?

Но това не е всичко. Корените на царевицата отделят вещества, които подобряват структурата на почвата и стимулират растежа на краставиците. Те трябва да бъдат засадени в шахматен ред: един ред царевица, следващият ред - краставици. Разстоянието между растенията трябва да бъде най-малко 30 см, за да не се конкурират корените им за хранителни вещества Поливането се увеличава с 20%, тъй като царевицата активно абсорбира вода.

 

Само след месец ще забележите, че лозите от краставици са станали по-силни и имат много повече завръзи. При прибирането на реколтатата количеството плодове ще е двойно повече. Основното нещо е да не се прекалява с торовете: царевицата е чувствителна към излишък от азот, което може да забави растежа и на двете култури. Този метод работи само на открито - в оранжерии ефектът ще бъде по-слаб поради ограниченото пространство.

Засаждане на краставици: Сложете това в дупката и плодовете няма да са горчиви

За да може царевицата на открито да произведе пълноценни, зрели и сочни кочани, тя изисква внимание и грижи. Освен торене, царевицата не се нуждае от много – разрохкване, поливане и премахване на странични издънки. Именно тези странични издънки, които се образуват по стъблото през втората половина на лятото, отнемат силата на храстите и намаляват добива. Следователно, веднага щом издънките по царевицата станат ясно видими (достигнат дължина 15-20 см), те трябва да бъдат отстранени чрез отчупване или отрязване.

Разрохкването е особено важно за царевицата в началото на сезона, когато тя расте бавно и слабо усвоява хранителните вещества. Важно е да се уверите, че около корените не се образува кора и плевелите не засенчват вашите топло- и светлолюбиви насаждения. Можете да премахвате плевелите ръчно или с мотика, като същевременно се стараете да не повредите корените на самата царевица.

Отглеждане на краставиците в саксии - ето как се прави

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес