Този тор е любим на опитните градинари - евтин и достъпен е, приготвя се лесно и кара всички растения в градината да растат като луди. Обикновената хлебна мая крие потенциала на мощен стимулатор на растежа. Този бюджетен продукт в кухнята на всяка домакиня може да замени скъпите градински торове и лекарства.
Тор от мая, който кара растенията в градината да растат като луди
Проучване на Руския държавен аграрен университет „Тимирязев“ – Московска селскостопанска академия потвърди, че дрождевата инфузия увеличава активността на почвените микроорганизми с 1,8 пъти. Микробите преработват органичната материя по-активно, освобождавайки наличен фосфор и азот.
С какво да заменим оборския тор: Най-ефективният юлски тор за цялата градина
За приготвяне на този естествен стимулатор на растежа, разтворете 100 гр пресована мая в 10 литра топла вода с 2 супени лъжици захар. Оставете сместа да се запари за 3 часа на топло място.
Руското списание „Плодородие“ публикува следните данни: поливането на разсад от домати с дрождева инфузия ускорява вкореняването с 40%. Маята сама по себе си не е тор, а действа като катализатор за почвения живот. Тя стимулира образуването на корени и подобрява усвояването на хранителни вещества.
Учени от Всеруския изследователски институт по селскостопанска микробиология са доказали, че гъбите Saccharomyces cerevisiae в маята отделят витамини от група В и ауксини в дрождите. Тези вещества пряко влияят върху деленето на растителните клетки. Практиката на фермата „Бионик“ в Краснодарски край показва, че подхранването на краставици с дрожди увеличава добива с 15 кг на сто квадратни метра. Докладът е публикуван на официалния им уебсайт.
Не изхвърляйте тази храна – тя е отличен тор за краставици и домати
Инфузията се използва само за силен разсади и възрастни растения, като се разрежда 1:5 с вода. Половин литър от разредената инфузия се изсипва в корена на всеки храст. Известният руски агроном Николай Курдюмов препоръчва маята като начален тор за подхранване на слаб разсад с цел възстановяването му и стимулирането на растежа му.
Но е важно да запомните, че не можете да използвате мая повече от 2-3 пъти на сезон. Излишъкът може да наруши калиевия баланс в почвата. Най-добри резултати се постигат на почви, богати на органична материя. В бедна почва ефектът ще бъде по-слаб.
Този тор кара растенията да растат здрави и силни. Първите резултати от приложението му са видими седмица след първото третиране с него. Но въпреки положителните му свойства, експертите припомнят, че той не е панацея. За да има ефект от приложението му е важно да се спазват основни агротехники в грижата за градинските култури.
Пресен оборски тор: Защо той е опасен за повечето култури