Пресен оборски тор: Защо той е опасен за повечето култури

17 юли 2025, 15:20 часа

Много градинари приемат пресния оборски тор като панацея за почвата, но реалността поднася неприятни изненади. Този популярен тор може да даде зелена светлина на сериозни проблеми в лехите. Основната опасност се крие в агресивната му концентрация на амонячен азот. При контакт с корените на растенията той причинява сериозни химически изгаряния, увреждайки деликатните коренови власинки.

Вреда от оборския тор: Какво трябва да знае всеки градинар

Процесът на разлагане на прясна органична материя е съпроводен с отделяне на голямо количество топлина. Тази топлина може буквално да изгори кореновата система, особено при млади или крехки растения. 

Най-ефективният тор за двойно по-бърз растеж на краставиците

Излишъкът от лесно смилаем азот провокира бърз растеж на зелената маса в ущърб на плододаването. Издънките стават дълги, тънки и крехки, а плодовете може изобщо да не се образуват. Пресният оборски тор често съдържа несмилаеми семена на плевели, преминали през храносмилателния тракт на животните. Тези семена бързо покълват, превръщайки лехата в непроницаем гъсталак от плевели.

Друг скрит риск са патогенните микроорганизми и яйцата на хелминтите. Те могат да останат жизнеспособни в оборския тор и лесно да мигрират към зеленчуците, особено тези, които се консумират без термична обработка.

Торът от животни, третирани с хормони или антибиотици, може да съдържа остатъци от тези вещества. Тези вещества могат да се натрупат в почвата и впоследствие да повлияят на растежа на растенията и качеството на реколтата.

Идеалният тор за чушки – как да го приготвим правилно

Дисбалансът на хранителните вещества е често срещан проблем при използването на прясна органична материя. Високите нива на азот блокират усвояването на калий и фосфор, които са от съществено значение за цъфтежа и плододаването.

Киселинността на почвата може да се промени драстично под влияние на процесите на ферментация на оборски тор. За много култури рязката промяна в pH се превръща в силен стрес, възпрепятствайки развитието им. Това е още една причина оборският тор да не се препоръчва като универсален.

Пресният оборски тор привлича вредители като къртици или ларви на други вредители. Те го намират за идеална хранителна среда и комфортни условия за размножаване. Много по-безопасно е да се използва оборски тор, който е преминал процес на гниене в продължение на 6-12 месеца. През това време той се превръща в ценен хумус, лишен от гореспоменатите недостатъци.

Добре угнилият оборски тор или качественият компост осигуряват на растенията балансирано подхранване без риск от изгаряне или поникване на плевели. Те структурират почвата и поддържат нейното плодородие по безопасен начин.

С какво да заменим оборския тор: Най-ефективният юлски тор за цялата градина

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес