Как да засадите божури в градината си

08 май 2025, 06:00 часа

Божурите, незаменими в селските градини, може би ще ви върнат спомени от времето на нашите баби и дядовци, когато тези красавици са били основна част от цветните градини. Родом от Евразия и Северна Америка, цветовете на божурите са обемни и тежки и са едни от най-красивите цветя в градината. За щастие, божурите са лесни за отглеждане и си заслужават усилията, ако обичате малко пищна елегантност в градината си.

Пресаждане на божури през есента - как е правилно да се прави

Най-добрата почва за божури е богата, глинеста и добре дренирана. Почвата за божури се нуждае от pH от 6,5 до 7,0, така че е добре да тествате почвата си преди засаждане. Добавете органична материя в почвата, преди да отглеждате божури, за да започнете бързо отглеждането на цветовете на божури.

Кога да засаждаме божури

Още: Как и кога се размножават божурите и как да ги предпазите от болести

Най-доброто време за засаждане както на божури с голи корени, така и на саксийни божури е през есента, няколко седмици преди първата слана. Безопасно е да засадите божур и в началото на пролетта, когато почвата стане обработваема, но засаденият през пролетта божур може да отнеме повече време, за да се утвърди и дори може да изчака до следващата година, за да цъфти.

Как да засадите божури

Когато засаждате висок или двойно широк сорт божур, е особено важно да планирате предварително достатъчно място за колове и/или пергола, която да го поддържа. Разпределете ги на около 0,9 до 1 м един от друг, за да избегнете струпване и да осигурите добра циркулация на въздуха. Джуджетата се нуждаят от 61 см пространство.

Въпреки че идеалното място за засаждане трябва да получава поне шест до осем часа слънчева светлина всеки ден, частична сянка или пъстра слънчева светлина са приемливи, особено за дървесните божури. Часовете на сутрешно слънце са най-подходящи, а екстремната топлина може да изгори растенията. Твърде много сянка или сенки от дървета и други растения могат да обезкуражат божурите, а други растения, които са твърде близо, ще ги принудят да се конкурират за хранителни вещества. Осигурете на божурите слънчев дом и малко открито пространство.

Още: Божурите ви ще цъфтят като никога досега: Ето как се торят и поливат от пролетта до есента

Обработете подобрената почва, когато е изсъхнала достатъчно, за да се разрохка малко и вече не е влажна или лепкава. Отново, почвата трябва да е добре дренирана и да е тествана с леко киселинно pH от 6,5 до 7. Чувствайте се свободни да добавите малко органичен компост, за да дадете тласък на новите си растения и да осигурите малко органичен мулч, за да защитите корените през есента.

Още: Божурите ще цъфтят като луди, ако през есента направите това

Планирайте предварително да инсталирате подпорите за колове или пергола скоро след като божурите ви започнат да растат през пролетта. Големите пухкави цветове задържат толкова много вода, че ще се спуснат чак до земята без опора.

Поставете растения с голи корени в почвата с растящите „очи“ нагоре и на не повече от 5 см под почвата. Ямата за засаждане трябва да бъде частично запълнена с „конус“ от почва, който ще достига под кореновата корона за опора, но се уверете, че корените са разположени на не повече от 5 см дълбочина. Божурите, засадени твърде дълбоко, може да не цъфтят.

Поливане - Изисквания за вода на божурите

Още: Тайната на пищния цъфтеж: Грижата за божурите започва с правилното торене

Божурите не обичат „мокри крака“. Когато са новозасадени, можете да поливате божурите поне два пъти седмично, докато се установят, но оставете почвата да изсъхне малко между поливанията. Това е подходящ момент да си припомним, че почвата на божурите се нуждае от добър дренаж, за да се избегнат гниене и гъбични инфекции. При новите растения обилното поливане помага на корените да растат и да се укрепват.

Когато вашият божур е добре утвърден, той оценява обилното поливане през пролетния си период на растеж. При утвърдени растения можете да позволите на почвата да изсъхне леко за кратки периоди. Преполиването ще доведе до меки стъбла, пожълтяване на листата, тъмни петна, кореново гниене и гъбични инфекции. Може също да видите, че околната почва привлича нежелани вредители.

Отглеждане на божури в саксии

Въпреки че са сравнително големи растения, божурите могат да се отглеждат в саксии. Изберете голяма саксия и се уверете, че сте избрали твърди, здрави грудки. Нашите експерти препоръчват съд с дълбочина поне 46 см и също толкова ширина. Дренажните отвори в саксията са абсолютно необходими за здравето на новото растение.

Още: Това е най-доброто време да подхраните божурите за обилен цъфтеж

Използвайте рохкава и добре дренирана почва или смес от компост и торфен мъх. Поставете клубените с „очичките“ им нагоре и ги покрийте само с 3,8 до 5 см почва. Почвата трябва да се поддържа равномерно влажна, но поливайте само когато горните няколко инча (8 см) почва са сухи. Помислете за осигуряване на някакъв вид опора, като например саксийна решетка или колове.

Растенията, отглеждани в контейнери, са по-податливи на замръзване, така че може да искате да презимувате саксийните си божури на закрито или на защитено място.

Торене - Най-добрите торове за божури

Планирайте да подхранвате божурите си през пролетта и есента с балансиран тор. Вашият местен разсадник ще препоръча балансиран тор с етикет 10-10-10, 10-20-10 или 5-10-5. Търсете тор с по-високо съдържание на „P“ или калий. След първите няколко години е добре да намалите торенето на божурите до всеки 3 години.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес