Отглеждан на открито, копърът привлича пчели и други диви животни, като по този начин е от полза за природата и едновременно с това придава превъзходен вкус на вашите ястия, а ето какво трябва да знаете за отглеждането на копър.
Как да отглеждаме копър
Копърът, известен още като копър, традиционно се е отглеждал като лечебна билка, използвана като средство за кашлица, главоболие и, както пише телевизионният градинарски гуру Монти Дон в блога си, „като лекарство за облекчаване на газове“. Но в днешно време копърът се използва по-често в кухнята, а семената, листата и дори красивите цветове са годни за консумация.
Още: Как да подрежете копъра, за да имате богата реколта
Копърът е известен с това, че е труден за отглеждане, но ако обърнете внимание на предпочитаните условия за отглеждане, можете лесно и успешно да го отглеждате от семена, като е възможно да го отглеждате и от резници . Независимо дали отглеждате копър в двора, в саксии на закрито или на открито, нашето ръководство съдържа подробностите, от които се нуждаете, за да разберете как да го направите.
Как да отглеждаме копър от семена
Можете да сеете семена от копър на закрито от ранна пролет или директно навън от май до юли. За да отглеждате копър на закрито, използвайте клетъчни тави за отделни семена или разпръснете няколко семена на тънко в малки саксии. За да пресадите копър, засят на закрито, навън, го закалете за една седмица до 10 дни, след като сланите отминат. Засадете навън, като оставите разстояние от 30 см между растенията.
Дон Маккъли от Swallow Tail Garden Seeds казва, че първото засяване на семена от копър на закрито трябва да се извърши „в клетъчни пакети или сандъчета, шест до осем седмици преди последната слана. Поддържайте семената при температура от 16 до 18°C (60 до 65°F). Те би трябвало да покълнат за 14 до 21 дни.“
Още: 3 неустоими рецепти с копър, които ще накарат и най-претенциозните гости да искат още
В мек климат Маккъли съветва засаждането на копър на пълно слънце, но за по-горещите райони изберете слънчево или полусенчесто място.
Той се застъпва за засаждане чрез сукцесия и казва: „За постоянно снабдяване с пресни листа от копър през целия сезон, засаждайте в началото на пролетта, отново през юни и още веднъж през юли.“
Как да се грижим за копър в зеленчуковата градина
Когато планирате кухненска градина , имайте предвид, че копърът вирее на слънчево, защитено място и обича плодородна, добре дренирана почва. Изисква редовно поливане, особено в горещо време – вкопаването на градински компост или добре угнил оборски тор в земята ще помогне за задържане на влагата. Внимавайте обаче да не преполивате, тъй като растенията няма да виреят, ако са в подгизнал компост.
Още: Копърът изсъхва и пожълтява: Този юлски тор ще реши проблема
Монти Дон казва: „Копърът се отглежда най-добре навън на открито и на слънце, но ще вирее добре и в дълбока саксия.“
Той добавя: „Посейте ред семена в земята и те ще пораснат бързо, за да осигурят листа, цветове и семена за готвене.“
Как да отглеждаме копър в контейнери
Ако ви харесва идеята да отглеждате копър в контейнери, посейте семената в големи саксии (с дълбочина от 30 до 60 см) в многофункционален компост без торф.
Още: Как да консервирате копър за зимата: Най-добрите начини
Температурата трябва да е над 15ºC, така че дръжте саксиите на закрито на слънчев перваз на прозореца, ако е необходимо, през ранната пролет. Когато разсадът е висок около 8 см, той трябва да се прореди до 10 см един от друг.
Ароматна пролетна билка: Как да съхраните копъра свеж за по-дълго
Поливайте редовно, както при копъра, отглеждан в зеленчуковата градина, като се уверите, че компостът не изсъхва, но също така и че не се намокря.
Ако сте избрали да отглеждате копър в контейнери в дома си, най-подходящо е място до прозорец с южно или западно изложение.