Освободените лехи в разгара на лятото предоставят възможност за получаване на допълнителна реколта чрез засаждане на определени градинарски култури. Опитният градинар знае много добре кои култури ще имат време да дадат реколта, преди да настъпят студовете. Ето какво може да засадите в градината си дори след 20 юли - тези култури ще ви зарадват с реколтата преди настъпването на студеното време.
Каво може да засадите в градината си след 20 юли?
Репичките се превръщат в първи кандидат за бърза реколта. Много съвременни сортове са готови за прибиране на хрупкави кореноплодни култури след по-малко от месец след засяването им в топла почва.
Какво може да засадите през юли, за да имате реколта до есента?
Листните марули от различни видове, от нежни дъболистни до хрупкав айсберг, ще дадат обилна зеленина за 30-40 дни. Те са по-малко капризни към продължителността на деня, отколкото в началото на сезона, и няма да развият цъфтеж толкова бързо.
Копърът и кориандърът ще ви зарадват с ароматна зеленина около месец след засаждането им, ако го направите в края на юли. За да ускорите покълването, семената им могат да бъдат предварително накиснати за един ден, като сменяте водата на всеки 6-8 часа.
Руколата и листният синап се отличават с рекордни темпове на растеж. Пикантните им листа могат да се отрежат 2,5-3 седмици след поникването им и да се използват за пресни салати.
Китайското зеле, засято в края на юли, ще има време да образува рехави глави или да произведе отлична листна маса до есента. То предпочита прохладата на втората половина на лятото и по-малката активност на кръстоцветния бълха.
Засаждане на дини и пъпеши през юни 2025: Това са най-добрите
Спанакът, засаден след 20 юли, ще даде сочни листа през септември. Той цени по-мекото слънце и достатъчното количество почвена влага, които са типични за този период.
Дайконът е чудесен избор за есенната реколта. Корените на тези култури узряват точно в хладните септемврийски и октомврийски дни, придобивайки сочност и сладост. Грахът също може да се сее през този период, за да се получат нежни шушулки. Раннозреещите сортове ще имат време да дадат реколта за 40-50 дни, особено в райони с топло начало на есента.
Лукът ще даде обилна зеленина след 3-4 седмици. За целта малките луковици просто се засаждат в добре напоена почва на малко разстояние една от друга.
Важно е преди юлското засаждане да се извърши правилната подготовка на освободената леха. Почвата се разрохква, добавя се компост или сложен минерален тор, осигуряващ подхранване на бързорастящите култури.
Редовното поливане е ключът към силните издънки и бързото развитие на растенията в юлските жеги. Мулчирането на почвената повърхност ще помогне за запазване на ценната влага и ще предпази корените от прегряване.
Кои зеленчуци могат да се засаждат на сянка?